Laudát (KAN): Totality ohrožují svět vždycky

28. 2. 2020 20:51

Komentář na facebookovém profilu k opožděným informacím o koronaviru z Číny

Laudát (KAN): Totality ohrožují svět vždycky
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát
reklama

Jistě si vzpomínáte, kolik kraválu bylo kolem USA, když vypukla hypoteční krize v roce 2008. Mluvilo se o konci dominance USA jako světového ekonomického lídra, o konci dolaru jako hlavní světové měny. Číňané tehdy (a zcela právem) nenechaly na USA nit suchou, Rusové sekundovali. Krize vzešla z totální ztráty kontroly nad finančními trhy. Ty, ve snaze někam alokovat gigantický volný kapitál, vytvářely pseudofinanční produkty, jejchž skutečná ekonomická hodnota byla nulová. Dokonce se uvádí, že v těch letech byla skutečná hodnota ročního světového produktu asi kolem 55 biliónů dolarů, ale spekulativního kapitálu bylo přes 600 biliónů. To ekonomika planety nemohla utáhnout a došlo ke korekci.

Dnes má černého Petra v ruce rudá totalitní Čína. Ta v době dlouhodobého růstu většiny světových ekonomik přišla s jinou ranou, ve které se skrývá morální hazard s možná ještě horšími důsledky, než si před rokem 2008 střihli bankéři z Wall Streetu. Zcela zbytečně zareagovala na novou nemoc pozdě po dlouhém tutlání a dokonce lékaře, který před ní varoval, ostrakizovala. To, co Rusové předvedli s Černobylem, tak teď předvedli Číňané s Covid - 19.

Na rozdíl od amerického hazardu, následky ruského hazardu v Černobylu a čínského ve Wu chanu hned tak nezmizí. Kdysi komunisté v Sovětském svazu a dnes čínští předvádějí, proč je třeba proti totalitám bojovat. Ony totiž ohrožují svět víc, než svobodné společnosti, kde je zpětná vazba na průšvihy daleko rychlejší a silnější. Tím neříkám, že vždycky účinná.

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Hamáček: S českými firmami pracovat chci

14:06 Ministr Hamáček: S českými firmami pracovat chci

Komentář na facebookovém profilu ke spolupráci s českými firmami vyrábějící ochranné pomůcky