Laudát (TOP 09): USA na hraně žiletky

20.10.2013 17:45

Do Spojených států dorazila móda české politické neústupnosti. Ekonomické příručky znají pojem„černý pátek“. Nyní nad světovou ekonomikou visí přízrak „černého čtvrtka“. Mezi demokraty a republikány nedošlo k dohodě o navýšení dluhového stropu země, zato reálně hrozí, že dojdou peníze na chod amerického státu.

Laudát (TOP 09): USA na hraně žiletky
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

Zřejmě nikde na světě teď nejsou frekventované kliky dveří více, než ve Washingtonu. Volání prezidenta Světové banky i prezidentky MMF jakoby v zápalu boje nikdo na Kapitolu nevnímal. Obama zjevně hraje největší vabank svého života. Stále se nechce věřit, že to neskončí dohodou. Ve hře není totiž nic menšího, než světová globální ekonomika.

Pokud se ohlédneme zpět, není současné dění zase až tolik překvapivé. Obama je dost dlouho v čele země, ale z důvodů sotva pochopitelných si s řešením zadlužování  příliš hlavu nelámal. Ba právě naopak, po vzoru evropských politiků, dál, dramaticky rychle naopak dluh zvyšoval. Jen například v roce 2010 přidal za jediný rok dalších 1.3 biliónu dolarů a následující rok dalších 1.5 biliónů. Spojené státy vytvořily v pamatovatelné historii lidské civilizace matematicky řečeno asi největší dluh. Ten je dnes více než 16 biliónů dolarů. To je však jen špička ledovce.  Již v roce 2010 National Center for Policy Analysis skutečný dluh vyčíslil na neuvěřitelných 107 biliónů. Instituce k oficiálnímu dluhu totiž připočetla deficit sociálního (Social Security) a zdravotního (Medicare – pojištění pro osoby starší 65 roků) pojištění. Přesto, Obama trvá na reformě zdravotního pojištění, které zářez do dluhu dramaticky navýší.

České poučení? Sociální demokracie odmítla podpořit Finanční ústavu, která měla zastropovat zadlužování státu, ODS zabránila přijetí fiskál-kompaktu, který měl udělat totéž na evropské úrovni. Většina politických stran dnes přichází s návrhy, které nás přijdou na další desítky miliard každý rok. Možná tím získají body, realitu však nepředělají. Dluhy ke zlepšení životních podmínek nevedou. Varováním je počet lidí v pásmu chudoby v USA. V roce 2010 do této kategorie patřilo 15% občanů USA. Za pouhých 12 měsíců k nim přibyly další 4 milióny z řad střední třídy.

František Laudát
bývalý poslanec

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: TOP 09

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Česká republika směřuje do války

4:31 Kavij (KSČM): Česká republika směřuje do války

Česká republika směřuje do války. Žene jí tam svými projevy a svými činy prezident Petr Pavel, premi…