Ledl (SDS): Vládnoucí kruhy mají větší obavy z příkladu SYRIZY než...

13.07.2015 11:16 | Zprávy

Pohledy na řeckou krizi a jednání Evropské unie jsou různé. A tak jsem se zkusil zamyslet nad tím, co dnešnímu stavu předcházelo. Myslím, že se málo mluví o tom, že před pěti lety došlo k odkupu téměř 100 rizikových pohledávek od soukromých investorů, kteří skupovali řecké dluhopisy bez ohledu na rizika (už tehdy zřejmá) jen s vidinou zisku.

Ledl (SDS): Vládnoucí kruhy mají větší obavy z příkladu SYRIZY než...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Ledl

Tyto pohledávky byly odkoupeny „bez mrknutí oka“ za 100 % bez jakékoli ztráty pro tyto fondy a veškerá rizika a ztráty za ně byly převedeny na evropské daňové poplatníky. Byla to tatáž EU, EK (i když třeba v jiném personálním složení), ECB, ale i Evropská rada, které buď přivíraly oči, nebo přímo asistovaly při švindlování a zkreslování řeckého účetnictví v dobách, kdy především německé a francouzské banky, investiční fondy a instituce skupovaly bez ohledu na rizika, která mohou nastat.

Tytéž EU, EK, ECB, ER se dnes zaklínají odpovědností k evropským daňovým poplatníkům, na ty však měly myslet hlavně tehdy, když tyto operace činily. Proto dnes patrně většinu peněz vůbec Řekové neuvidí. Myslím, že pozornosti by nemělo ujít totální selhání evropské i naší sociální demokracie v souvislosti s „řeckou krizí“. Sociální demokraté se vůbec ani nepokusili využít situace k tomu, aby v EU alespoň částečně vrátili ohled k sociálním otázkám, k záchraně posledních zbytků sociálního státu a k omezení neoliberálních konceptů (privatizace, deregulace, snižování daní).

Přitom právě příklad Řecka ukázal jasně, že drakonická úsporná a „přiškrcující“ léčba nejenže nepřináší výsledky, ale situaci naopak zhoršuje a činí ji neřešitelnou. Je přece komické, když MMF musí evropské politiky, kteří mají plná ústa solidarity a sociální soudržnosti, upozorňovat, že takhle to v Řecku dál nejde, nikam to nevede a je třeba politiku změnit. Mám za to, že pochopitelně MMF nemá obavy o řecký lid, ale bojí se o jižní křídlo NATO, ale i tak je to pro mě úsměvné. Naopak sociální demokracie se profiluje jako poslušný obhájce zájmů finančních skupin a kruhů. Děs a hrůza se objevily v očích „demokratických“ politiků v souvislosti s řeckým referendem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Odhodlání Ukrajinců

Vy mluvíte o odhodlání Ukrajinců, ale máte ponětí, kolik jich před válkou uteklo místo toho, aby bránili svou zemi? Vždyť sám Zelenskyj vyzýval k tomu, aby se vrátili. Proč by se třeba těmto mužům měla poskytovat nějaká pomoc - myslím azyl, dávky apod.? Ať se pomáhá ženám a dětem a muži ať bojují ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Proč je elektřina v ČR tak drahá?

9:15 Vích (SPD): Proč je elektřina v ČR tak drahá?

Otloukánci od EU i vlastní vlády. Češi, Moravané a Slezané to ale mohou změnit už začátkem října.