Levice: Proč mluvíme o nadstandardech, když nemáme definované standardy?

03.12.2022 20:31 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k nadstandardům ve zdravotnictví.

Levice: Proč mluvíme o nadstandardech, když nemáme definované standardy?
Foto: levice.org
Popisek: Levice

Proč mluvíme o nadstandardech, když nemáme definované standardy?

Jednotný standard péče pro všechny nelze nastavit, léčba nemocného je individuální. Ale - „neklinický“ nadstandard v ČR již existuje – jedná se o platby za služby, které nejsou z hlediska zdraví člověka nezbytně nutné k poskytování zdravotní péče (např. lepší oční čočky). Český zdravotní systém je výjimečný nejenom tím, že má náležitou odbornou úroveň poskytování zdravotních služeb podle pravidel vědy a uznávaných medicínských postupů, ale i v tom, jak s malými náklady disponuje. Přesto systémovou změnu potřebuje. Podle poslední statistické ročenky (2019) byla zdravotní péče hrazená ze základního fondu zdravotního pojištění z 99,6 % a náklady na zlepšení zdravotní péče čerpané z jiných fondů byly pouze 0,4 %. A pojišťovny nebyly ve ztrátě.

Proč se nemluví o spoluúčasti a připojištění?

Již nyní je 15 % zdravotní péče hrazeno pacienty formou spoluúčasti nebo doplňků stravy apod. V září sněmovna rozhodla o snížení letošních plateb státu zdravotním pojišťovnám. Strana Levice se proti tomu tehdy důrazně postavila, viz odkaz v komentářích pod tímto příspěvkem. Pro rok 2023 má být platba státu za pojištěnce, 1900 Kč, což je o 67 Kč méně, než byla rozpočtovaná částka pro rok 2022. V roce 2022 se jedná o 14 miliard korun a tento výpadek nebude kompenzován ani platbami v roce 2023. Tuto situaci chce proto vláda řešit zavedením připojištění, aby ji nemusela řešit zredukováním péče hrazené ze zdravotního pojištění. O záměrech, co připojistit, není zatím nic známo. Zavedení dobrovolného doplňkového připojištění povede k tomu, že v rámci léčby hrazené státem bude nabízena lepší léčba těm, kteří si ji mohou připlatit. Vůbec se nemluví o nastavení sociální ochrany pro ty, kteří si spoluúčast nemohou dovolit!

V čem vidíme problém?

Zavedení nadstandardů či připojištění nevyřeší strukturální problémy, které má zdravotnictví. Nedostatek peněz je spojen také s používáním nových léčiv či zaváděním nových metod a technologií. Do zdravotnictví má přijít 10 % HDP. Ale i zdravotnictví musí omezit plýtvání a musí se nastavit úhradové mechanismy tak, aby kvalita byla základem a elektronizace byla ve všech oblastech. V první řadě je nutné sbírat data o kvalitě péče – ta neexistují, analyzovat je a následně dělat návrhy.

Nelze řešit problém od konce. Proto strana Levice nesouhlasí, aby se rozhodovalo o tak citlivé oblasti, když nejsou k dispozici data, ale jen názory „odborníků“. Za nadstandard nesmí být považována taková léčba, která je pro pacienta vhodná, i když je nákladnější. Strana Levice proto odmítá zavedení nadstandardů!

Na téma plateb za státní pojištěnce jsme upozorňovali již v únoru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Kdo nejde s námi, jde proti nám

Nevybíravě jste odsoudil demostranty proti vládě či voliče Babiše. Jak mi vyvrátíte dojem, že jste tu jen pro vaše voliče? Proč vrážíte mezi lidi klíny, proč se je nesnažíte stmelovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: Vláda hledá peníze na záchranu kulturní památky Žižkových kasáren v?Terezíně

6:34 Ministr Bartoš: Vláda hledá peníze na záchranu kulturní památky Žižkových kasáren v?Terezíně

Vládní komise, která má řešit revitalizaci pevnostních měst Terezín a Josefov, se na svém prvním jed…