Liberec otevřený lidem: Extrémní kácení. 396 pokácených stromů a bezpočet keřů jen od září 2020

28.05.2021 10:46

Vedení města se na svých stránkách chlubí, jak pokračuje ve zkrášlování města a vysází 49 stromů. Jenže od září 2020 pokácelo stromů 396. Takže bilance je dost děsivých -347 stromů!

Liberec otevřený lidem: Extrémní kácení. 396 pokácených stromů a bezpočet keřů jen od září 2020
Foto: liberecotevrenylidem.cz
Popisek: Liberec otevřený lidem - logo

To se ovšem do tiskových zpráv nedostane. Ve velkém se kácely i keře, sama radnice vůbec neví, kolik se jich vykácelo.

Anketa

Myslíte, že se Dominik Feri ještě vrátí do politiky?

5%
71%
hlasovalo: 14839 lidí

„Skoro 400 pokácených stromů za jednu sezónu je neuvěřitelné barbarství. Radnice se odvolává na to, že asi 180 jich bylo v havarijním stavu. Jenže staré stromy nemusíme jen kácet. Vzrostlé stromy mají pro město neuvěřitelnou přidanou hodnotu – čistí vzduch, ve vedrech fungují jako přirozená klimatizace, snižují hlučnost, nabízí stanoviště pro přírodu, celkem je přínos vzrostlého stromu vyčíslený zhruba na 1 milion korun. Z toho je zřejmé, jak neskutečnou škodu radnice občanů způsobila.“ komentuje počínání Starostů ve vedení města Jaromír Baxa.

Zuzana Kocumová dodává: „Dlouho kritizujeme, že město dává na zeleň málo peněz. Ale je vidět, že ještě větší problém je celkový přístup. Ukazovalo se to už před lety, kdy tehdejší vedení chtělo vykácet celou alej na Masarykově třídě. Tehdy se plošnému pokácení podařilo zabránit a dnes se touhle ulicí město chlubí, mimo jiné právě díky nádhené vzrostlé lipové aleji.“

Příčinu problémů rozebírá Karolína Hrbková, do roku 2018 náměstkyně primátora: „K takhle rozsáhlému kácení by nikdy nedošlo, kdyby nové vedení města nepřevedlo správu zeleně na TSML. TSML nemají arboristu a i v minulosti stromy neošetřovaly, soustředily se na sekání a kácení, sem tam na výsadbu. Jenže stromy potřebují i jinou péči, výchovné řezy, svazování korun a podobně. Kácení by měla být až poslední možnost.“

„Na městě navíc přistupují k péči o zeleň technokraticky. Dělají si reklamu na tom, že místo jednoho pokáceného stromu zasadí jeden nový v rámci náhradní výsadby. Nikde přitom není jasné, že se strom ujme. Navíc je obecně známé, že stromy z náhradní výsadby ty vzrostlé nahradí až za mnoho let a jejich přínosy jsou ve srovnání se vzrostlými stromy mnohonásobně nižší.“ dodává Dita Landová z inciativy Rodiče za klima.

Jak pečovat o stromy a jejich přínosy pro město si přitom Liberec nechal zpracovat v rámci projektu Bidelin: ZDE. Přesto se výsledky neřídí.

Informace o kácení v odpovědi Jiřího Šolce na interpelaci Jaromíra Baxy: ZDE (s. 6-8 materiálu pro zastupitele)

Perličky z výboru pro rozvoj:
„Vše bylo řádně povoleno odborem životního prostředí.“ – podle zástupců města není co řešit.
„Stromy byly prohnilé“ – posudky ani fotodokumentace přitom neexistuje.
„Zeleň tvoří na hřbitovech jen doplňkovou funkci.“

Jaromír Baxa (777152097) 
Zuzana Kocumová (603157569)
Karolína Hrbková (721714298)
Dita Landová (774182537)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vítová (ANS): Záměrné matení pojmů levice a pravice

4:32 Vítová (ANS): Záměrné matení pojmů levice a pravice

V současné době dochází k záměrnému matení pojmů. A aby lidé už vůbec nevěděli, jak se mají orientov…