Lipavský (Piráti): Oteplení vztahů mezi Moskvou a Kyjevem je naivní sen, zajímejme se raději o osudy dalších vězňů

09.09.2019 22:41

Rusko a Ukrajina vůči sobě udělaly po letech první vstřícné gesto. Vlády obou zemí souhlasily s výměnou 35 zadržených lidí. Ačkoliv samo o sobě jde o pozitivní, a především pro rodiny samotných vězňů důležitý moment, radovat se by bylo předčasné.

Lipavský (Piráti): Oteplení vztahů mezi Moskvou a Kyjevem je naivní sen, zajímejme se raději o osudy dalších vězňů
Foto: flickr.com
Popisek: Jan Lipavský (Piráti)

Ke skutečnému oteplení vztahů dojde teprve, až Rusko vrátí okupované území a podnikne skutečné kroky k nápravě svých válečných zločinů.

Dosáhli jsme malého vítězství v nikdy nekončícím boji za lidská práva. Záběry z opětovného shledání rozdělených rodin 35 ukrajinských vězňů, kteří se po letech vrátili domů, skutečně berou za srdce. Pro nového ukrajinského prezidenta Volodimira Zelenského jde bezpochyby o první významnější politické vítězství. Toto symbolické gesto samozřejmě vítám. Především proto, že o osvobození režiséra Olega Sencova, který byl mezi vyměněnými vězni, jsme se s Piráty dlouhodobě zasazovali. Podepsali jsme mezinárodní petice a zapojili se do kampaně #freeSentsov.

Obávám se ale, že otevírat šampaňské a slavit jaro v rusko-ukrajinských vztazích je poněkud předčasné. Ponechme stranou spekulace, že výměna měla především odvést pozornost od zfalšovaných voleb v Moskvě, kvůli kterým se v ruské metropoli už týdny demonstruje. Ke skepticismu mě vedou tři důvody. V ruských vězeních dál zůstávají desítky Krymských Tatarů, kteří za sebou zanechaly často rodiny s malými dětmi. Mezi propuštěnými byl pouze jeden Krymský Tatar. Tento významný národ trpí pod kremelským útlakem a bohužel nic nenaznačuje tomu, že by se jejich situace měla v blízké budoucnosti zlepšit.

Výměnou za své civilisty a válečná rukojmí musela Ukrajina Kremlu nabídnout skutečné válečné zločince. Zároveň jde o výměnu relativně malou. Podle ukrajinských organizací vězní Kreml okolo stovku civilistů, zatím tedy došlo k výměně pouhé jedné třetiny z nich. První vlna zahrnuje veřejně známé vězně, obávám se tedy, že po uzavření příběhů mediálně významných jmen zájem o osudy zbývajících nevinných opadne.

V žádném případě nejde mluvit o oteplení vztahů mezi Moskvou a Kyjevem. Nesmíme zapomínat, že Kreml stále nelegálně okupuje kus ukrajinského území. Rusko musí vrátit ukradený Donbas a Krym, omluvit se za válečné zločiny, potrestat pachatele teroristických činů a zaplatit reparace. Do té doby jsou úvahy o normalizaci vztahů jen naivním snem a zároveň urážkou tisíců obětí, které si konflikt doposud vyžádal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

10:08 Vích (SPD): Turecko páchá genocidu a vraždí v Sýrii

Jednoznačně odsuzuji invazi Turecka na svrchovaném území Syrské arabské republiky. Agrese je namířen…