Klimatické změny mohou mít zásadní dopad také na zemědělskou produkci v Česku. Strana zelených navrhuje, aby se ČR postavila konečně ke klimatickým změnám s plnou odpovědností a změnila současný vlažný až přezíravý postoj. V debatě nad klimaticko-energetickým balíčkem do roku 2030 vláda totiž paradoxně prosazuje nízké cíle pro snižování emisí. Opomíjí přitom, že ambiciózní klimatická politika spojená s efektivnějším využíváním energií může být pro Česko velkou příležitostí, jak se vymanit ze závislosti na dovozu fosilních paliv ze zemí jako je Rusko.
“Již nyní jsou dopady změny klimatu patrné a budou čím dál výraznější. Česku ale chybí komplexní a dlouhodobá národoshopodářská strategie, která se týká jak změny podnebí, tak vodního režimu. Starostové měst nejsou soustavně připravováni na dopady sucha ani vlny veder. Nejsou dostatečně podporování v programech úspor energií a zvyšování energetické soběstačnosti. Odolnost měst se nejpozději teď musí stát prioritou českých starostů a zastupitelů. I to je úkolem vlády, která by se konečně měla ke změnám klimatu postavit čelem a systematicky se jimi zabývat, dokud to ještě je možné,” uvádí Ondřej Liška, předseda zelených.
Zelení proto vládě navrhují kroky pro snižování emisí skleníkových plynů. Vláda podle nich musí:
- Zvýšit cíle v rámci klimaticko-energetického balíčku EU do roku 2030. Konkrétně, snížit emise skleníkových plynů alespoň o 55 % v období 1990–2030, zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na 45 % a dosáhnout 40% úspory energie v roce 2030, oproti úrovni v roce 2005,

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zeleni.cz