Lošťák (SaS): Trump, přímá demokracie a pád do Maelströmu

05.12.2016 8:34

Petice, prý dosud největší v dějinách, vybízí americké volitele, aby nerespektovali vůli voličů a nehlasovali pro prezidenta Donalda Trumpa. Nekritizujte ji, jestli zároveň horujete pro odvolatelnost politiků.

Lošťák (SaS): Trump, přímá demokracie a pád do Maelströmu
Foto: bystrcaci.cz
Popisek: Viktor Lošťák

Vždy, když zastáncům odvolatelnosti politiků a přímé demokracie namítám, že výsledkem bude vír permanentních kampaní, odpovědí je mi hlavně jakési nezřetelné mumlání. Jak se opět ukazuje, právě k vyvolání pádu do politického Maelströmu by levicová část spektra tyto nástroje použila. Žádné rozhodnutí by nebylo konečné, každé by bylo stále zpochybňováno. Suverény by už nebyli voliči, ale aktivisté a média. Nerozhodovalo by se hlasováním, ale peticemi. Přesně tak, jak si lidé z "občanské společnosti", přejmenovaného starého levičáckého konceptu permanentní revoluce, přejí.

Paradoxem je, že často titíž lidé, kteří tolik o odvolatelnost politiků a podobné věci stojí, bývají zároveň zastánci volebních systémů, z nichž vycházejí silné vlády s rozsáhlým mandátem, bez nutnosti sestavovat kompromisní koalice. Schopnost obhajovat dvě vzájemně tak vylučující se věci svědčí o zásadním nepochopení základních mechanismů systému. Otevřeně řečeno, ti lidé ani vzdáleně nevědí, o čem mluví.

I když to zastánci přímé demokracie nikdy nepřiznají, jejich základní motivace má mnoho spojeného s uvažováním lidí z aktivistických spolků. Nevíru, nepochopení a odmítání řádu jako nejzákladnější hodnoty společnosti, na níž vše ostatní stojí, a popírání základní (a v ideálním světě jediné) úlohy politického systému, která právě v udržení řádu tkví. Zastánci přímé demokracie se, stejně jako levičácká mládež, domnívají, že politický systém slouží k jejich seberealizaci; k tomu, aby mohli zhmotnit své dětinské vize uspořádání veřejných věcí.

Představa, že politický systém by měl být něčím, co poskytne společnost vítězům na hraní, k tomu, aby prosazovali své představy, jak mají ostatní žít, je esencí všeho zla v politice. Uspořádání společnosti nemá ničemu takovému vycházet vstříc, právě naopak, má tomu všemi prostředky bránit. Úkolem systému je udržet řád; seberealizace je osobní věcí jedince. Kdo nechápe hodnotu řádu, koho nejímá existenciální děs z pádu do chaosu, je společnosti nebezpečný a nesmí být k jejímu vedení připuštěn.

Každý, kdo kritizuje petiční aktivity směřující k revizi voleb, a zároveň hlásá hesla přímé demokracie a odvolatelnosti politiků, by se měl vážně zamyslet. Má v hlavě zmatek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jelínková (KDU-ČSL): Navrhujeme tři varianty slev, závislé na počtu dětí

10:21 Jelínková (KDU-ČSL): Navrhujeme tři varianty slev, závislé na počtu dětí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prorodinné politice KDU-ČSL