Lukl (STAN): Zásadně nesouhlasím s možným koncem vlakové regionální dopravy v Česku

22.02.2021 18:45

Předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl (STAN) zásadně nesouhlasí s navrhovanou novelou drážního zákona, která by ve svém důsledku odřízla řadu menších obcí od dopravního spojení s okolím.

Lukl (STAN): Zásadně nesouhlasím s možným koncem vlakové regionální dopravy v Česku
Foto: archiv FL
Popisek: Mgr. František Lukl, MPA

Momentálně se v poslanecké sněmovně nachází ve druhém čtení poslanecký pozměňovací návrh k novele drážního zákona, který regionální trati ohrožuje. Mnoho obcí bojuje léta o údržbu a zachování svých regionálních tratí. Návrh je zaměřen na postupné zlikvidování lokálních tratí se slabším provozem. Zavádí nový pojem “zakonzervování trati”. V podání návrhu to fakticky znamená, že stačí, aby se zachoval železniční spodek (násep a propustky). Štěrkové lože, pražce a kolejnice mohou být odstraněny. K obnově tzv. “zakonzervovaných” tratí tak již evidentně nikdy nedojde.

O “zakonzervování” bude moci Správa železnice rozhodnout sama, pokud na trati ročně jezdí méně než 1500 vlaků osobních a 12 vlaků nákladních. Stačí, aby byla splněna jedna z podmínek.
Dosud probíhala o provozu na lokálních tratích diskuse na úrovni samospráv a krajů. Nyní by ani samosprávy podél trati, ani objednatelé (kraje/MD), ani dopravci již nemohli o nenávratné likvidaci železničních trati spolurozhodovat.

“Považujeme to za zneužití současného mimořádného stavu, kdy se všichni včetně zákonodárců věnujeme důsledkům pandemie. Tento likvidační návrh regionální vlakové dopravy by tak mohl bez větší pozornosti projít a následně způsobit nenávratné škody našim městům a obcím,” říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a pokračuje, “Léta bojujeme proti vylidňování našich obcí, snažíme se občanům zachovat co nejvíce služeb, které povedou k rozvoji života i v těch nejmenších obcích. Zachování dopravní obslužnosti je jednou z našich priorit.”

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Dostálová: Účinná pomoc z MMR, lidé mají zálohy na účtech

6:34 Ministryně Dostálová: Účinná pomoc z MMR, lidé mají zálohy na účtech

Je to více než měsíc, co jižní Moravu a Lounsko postihly ničivé živelní pohromy. Státní fond podpory…