MŽP: Náměstek Kříž v Bruselu jednal o klimatu a energetice

7. 3. 2015 13:22

Na Radě pro životní prostředí prodiskutovali ministři států osmadvacítky evropskou pozici na konferenci smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, která proběhne na přelomu listopadu a prosince v Paříži. Ministři také schválili příspěvek, s nímž se EU hodlá zapojit do mezinárodního snižování emisí skleníkových plynů v rámci dohody, která by měla být letos v Paříži přijata. Českou republiku v Bruselu zastupoval náměstek ministra Jan Kříž.

MŽP: Náměstek Kříž v Bruselu jednal o klimatu a energetice
Foto: Ministerstvo životního prostředí
Popisek: Ministerstvo životního prostředí

„Česká republika podpořila kompromisní návrh redukčního příspěvku EU a jejích členských států ve výši 40 % snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 v porovnání s rokem 1990. Právě takový příspěvek je od vyspělých průmyslových zemí očekáván i na základě aktuálních vědeckých poznatků,“ komentuje náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž. A pokračuje: „Z pohledu České republiky je nutné, aby budoucí mezinárodní dohoda obsahovala redukční závazky pro všechny smluvní strany. Tedy aby i ostatní hlavní producenti emisí skleníkových plynů, především země G-20, vystoupili s obdobně ambiciózními redukčními závazky. Tento krok považujeme pro dosažení připravované globální dohody o ochraně klimatu v Paříži za zcela klíčový.“

S ochranou klimatu úzce souvisí i téma Energetické unie, které bylo také na dnešním programu Rady. Evropská komise prezentovala svůj návrh strategie k vytvoření odolného energetického trhu s pomocí progresivní politiky v oblasti změny klimatu, který zveřejnila 25. února 2015. Ministři následně vedli diskuzi o potenciálu nízkouhlíkových řešení a jejich příspěvku k vybudování Energetické unie.

Ministři dále zhodnotili dosavadní průběh mezinárodních jednání k přípravě Summitu OSN k agendě globálního rozvoje po roce 2015, který proběhne v září 2015 v New Yorku. Summit by měl završit proces dojednávání tzv. Cílů udržitelného rozvoje.

V návaznosti na probíhající jednání pod Montrealským protokolem Evropská komise informovala o umožnění postupného omezování částečně fluorovaných uhlovodíků (HFC látky) na celosvětové úrovni i o způsobu jeho financování. Závěrem jednání se Rada zabývala problematikou úbytku půdy – zamezování její propustnosti a jejím zastavováním, což je závažný problém dnešní Evropy. Jak dodává náměstek Kříž: „ V České republice poslední dobou velmi řešíme úbytek půdy, zvláště zemědělské, proto otevření tohoto tématu velmi vítáme.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo životního prostředí

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Jsem naštvaný a frustrovaný

22:30 Premiér Babiš: Jsem naštvaný a frustrovaný

Komentář na facebookovém profilu k událostem uplynulého týdne