Když byla v roce 2004 zrušena povinná vojenská služba pro muže, došlo i ke zrušení pravidelných odvodů. Odvody občanů do armády (nástup občana před komisi a prohlášení za vojáka) od té doby mohou být vyhlášeny jen ve „stavu ohrožení“ – v situaci hrozby vojenského napadení České republiky. To se – zaplať pánbůh – dosud nestalo.
Zastánci odvodů mužů a žen na základě toho tvrdí, že branná povinnost existuje v našich zákonech již nyní a že novela branného zákona tedy není žádnou zásadní novinkou. Jenže dnes se odvody mohou dít jen za stavu bezprostředního ohrožení a války, a to je situace, kdy jdou lidská práva - bohužel - stranou. Ve stavu ohrožení nás totiž stát může nejen odvádět do armády, může nám také zabavovat auta, domy a jiné věci, které může armáda potřebovat nebo nám může uložit nucenou práci.
O vyhlášení „stavu ohrožení“ rozhoduje parlament, a to jen pokud je bezprostředně ohrožena svrchovanost země.
Vláda nyní chce odvody pro muže i ženy bez rozdílu zahájit od roku 2017. Všechny dívky a chlapci, kterým je nyní 16 a méně, budou postupně po svých osmnáctých narozeninách povoláváni k odvodům. Budou tak připraveni k povolání do války. Kdo projde odvodem, stává se vojákem. Armáda ho pak může kdykoliv „zařadit do aktivní zálohy“ a povolat ke službě, ať doma nebo v zahraničí.
Kdo se bude odvodům vyhýbat, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mach