Macháček (STAN): Buštěhrad morální nárok, aby mu kraj vrátil zámek za stejných podmínek, za jakých ho získal

24. 9. 2017 16:50

Buštěhradský zámek získá zpět tamní radnice. Středočeský kraj se chátrající památky po sedmi letech vzdává. Městu ho společně se zahradami, nádvořím a dalšími nemovitostmi v areálu zámku převede bezúplatně. Na pravidelném zasedání o tom rozhodli krajští zastupitelé.

Macháček (STAN): Buštěhrad morální nárok, aby mu kraj vrátil zámek za stejných podmínek, za jakých ho získal
Foto: STAN
Popisek: STAN

Dvě třetiny buštěhradského zámku včetně téměř dvou hektarů pozemků získal Středočeský kraj od města Buštěhrad bezúplatně v říjnu roku 2010. Tehdejší vedení kraje chtělo z památky vybudovat reprezentační krajské sídlo, z čehož nakonec sešlo. Oprava památky by přitom podle odhadů vyšla na několik desítek až stovek milionů korun, další finanční prostředky by pak stál samotný provoz.

Střechu celého zámku a jeho levé křídlo město Buštěhrad na vlastní náklady opravilo a přestěhovalo do něj sídlo městského úřadu. Středočeský kraj zrenovoval zámecký park, který se nachází pod zámkem a slouží veřejnosti. „Jsem rád, že zámek zůstane ve veřejném vlastnictví. Věřím, že se město o něj dobře postará, protože už teď má připravenou studii na jeho možné budoucí využití. Toto bylo při našem rozhodování také hodně důležité,“ poznamenal náměstek hejtmanky pro oblast kultury a památkové péče Daniel Marek (Nezávislí Středočeši).

Ve středních Čechách je 4350 kulturních památek

O bezúplatný převod zámku požádala kraj buštěhradská radnice dopisem 2. března 2017. Rada Středočeského kraje záměr schválila na konci června letošního roku. „Podle mě má město morální nárok na to, aby mu kraj zámek vrátil za stejných podmínek, za jakých ho získal v roce 2010. Účastnil jsem se jednání s obyvateli, kteří záměr města schvalovali. Odezva na snahu radnice byla tehdy veliká. Jsem si jistý, že město dokáže zámek zrekonstruovat tak, aby sloužil znovu veřejnosti a lidé z něj měli radost i užitek,“ řekl krajský radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Martin Macháček (STAN).

Ve středních Čechách je v současné době 4350 kulturních památek (velké množství je v soukromém vlastnictví), z toho 76 figuruje na seznamu ohrožených památek. Jen letos dá Středočeský kraj na opravu památek přes 12 milionů korun. Zámek Buštěhrad postavený v barokním slohu v letech 1699 až 1705 by měl kraj podle rozhodnutí zastupitelů převést na město na katastru nemovitostí do konce letošního roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Znovu se ukázala síla britské demokracie

9:13 Fiala (ODS): Znovu se ukázala síla britské demokracie

Komentář na facebookovém profilu k výsledkům předčasných parlamentních voleb ve Velké Británii