Majerová (Trikolora): V zájmu ČR je spolupráce se všemi státy po celém světě

01.09.2023 6:23 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rostoucí ekonomické spolupráci zemí BRICS

Majerová (Trikolora): V zájmu ČR je spolupráce se všemi státy po celém světě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zuzana Majerová

Ekonomické uskupení BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) se rozhodlo pro rozšíření. Zatím k 1. lednu 2024 o šest zemí. Zájem má ale mnohem více států. Toto uskupení tak může zahrnovat velkou část světové ekonomiky a populace. Jen v současnosti představuje pět zemí BRICS 41 procent světové populace a 26 procent globální ekonomiky – ale plánuje se další rozšiřování.

V zájmu naší České republiky je politika všech azimutů, tedy spolupráce se všemi státy po celém světě, se kterými to pro nás bude výhodné, a ne se pouze orientovat na západní Evropu, USA a především Německo. Potřebujeme diverzifikovat svůj export, import i investice, abychom nebyli na nikom fatálně závislí a vydíratelní. Tyto země mají obrovské trhy s obrovskou populací.

Některé z těchto zemí mají vysoký hospodářský růst, zatímco Evropská unie dlouhodobě roste pomalu, stagnuje a dusí svou ekonomiku byrokratickými regulacemi a sebevražedným Green Dealem. Země BRICS a spol. takto nesmyslně pojatý boj proti emisím CO2 neprovádějí a peníze tak mohou investovat do svého rozvoje.

Zájem o vstup do organizace BRICS má více než 40 zemí, podle agentury TASS formální žádosti o vstup podalo zatím 22 zemí. Jsou to Alžírsko, Argentina, Bangladéš, Bahrajn, Bělorusko, Bolívie, Venezuela, Vietnam, Honduras, Egypt, Indonésie, Írán, Kazachstán, Kuba, Kuvajt, Nigérie, Spojené arabské emiráty, Palestina, Saúdská Arábie, Senegal, Thajsko a Etiopie. Podle zdrojů z posledního summitu BRICS v Johannesburgu budou od roku 2024 přijaty Argentina, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Egypt a Etiopie.

Také se hovoří o tom, že chtějí oslabit dolar jako mezinárodní rezervní měnu a chtějí uskutečňovat své transakce v jiných měnách. Tím by se hodně oslabilo postavení USA, která by už svou inflaci natištěných dolarů nemohla vyvážet do zahraničí.

Je vám jasné, kam asi směřují ekonomiky EU, USA a všech spojenců Fialovy vlády…

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Dobrý den, pane Mašku, myslíte, že vyšetřovací komise ke střelbě bude nezávislá a něco vyšetří, když ji řídí poslanec z vládní strany a celkově v ní mají vládní poslanci převahu? Já dost pochybuji, že podrazí nohy Rakušanovi, protože bez STAN by se koalice neobešla. Proč tam nemá více zástupců opozi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Navrhneme opatření pro snížení konzumace alkoholu

21:03 Piráti: Navrhneme opatření pro snížení konzumace alkoholu

Alkohol představuje v České republice závažný problém s významnými zdravotními a sociálními důsledky…