Maleček (SOL): O vile v Černopolní se rozhoduje na ministerstvu kultury

20.03.2017 13:03

V uplynulých dnech a týdnech jsem byl z více stran kontaktován v souvislosti s vilou na ulici Černopolní 37. V denním tisku se psalo o záměru vystavět místo ní několikapatrový bytový dům. Na úvod jedna zásadní informace: Na Úřad MČ Brno-sever dorazil oficiální dopis z Ministerstva kultury ČR. Je v něm sdělení, že ministerstvo zahájilo řízení o prohlášení řadové nájemní vily, ulice Černopolní 37, za kulturní památku. Znamená to tedy, že v této chvíli nemůže vlastník realizovat záměr přestavby tohoto objektu na pětipatrový bytový dům.

Maleček (SOL): O vile v Černopolní se rozhoduje na ministerstvu kultury
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Brna-sever Martin Maleček (Sdružení občanů Lesné)

Nejprve musí rozhodnout ministerstvo, zda je či není tato vila kulturní památkou. Odpověď na otázku, zda vůbec a jak bude vila přestavěna, se tedy zatím odkládá. Není jasné, na jak dlouho, ministerstvu zákon žádnou lhůtu na rozhodnutí neukládá.

Nicméně bych se chtěl vrátit k nedávným informacím v denním tisku. Tak trošku z nich vyplývalo, že městská část může ovlivnit, co bude či nebude s touto vilou. Skutečnost je taková, že vila s pozemkem je v soukromých rukou. Nachází se sice v ochranném pásmu městské památkové rezervace, což ale znamená pouze to, že její případná přestavba nesmí mít negativní dopady na městskou památkovou rezervaci. Zvýšení počtu pater budovy by podle zástupců odboru památkové péče Magistrátu města Brna nemělo zásadní vliv na městskou památkovou rezervaci. Podobně se vyjádřilo také brněnské pracoviště Národního památkového ústavu ČR. Z pohledu památkářů nelze legislativně zasáhnout a tento záměr je přípustný, což bylo doloženo vlastníku vily formou závazného stanoviska odboru památkové péče Magistrátu města Brna. Otázkou je, jak by nová budova odpovídala charakteru okolní zástavby. V tomto ohledu je situace taková, že původní zástavba je povětšinou pryč a z obou stran je dnes vila obklopena vícepodlažními bytovými domy. Lze se tedy případně pouze opřít o to, aby nový objekt nebyl vyšší, než dům sousední. Stavební úřad jako orgán státní správy ani městská část jako samospráva nemůže v tomto případě nařídit nebo vyžadovat, aby vlastník zachoval vilu a pouze ji rekonstruoval. Stavební úřad a městská část mohou pouze vyžadovat, aby v případě zásadní přestavby nebo stavby nové budovy byly splněny všechny podmínky, které stanoví stavební zákon. Například, aby byla dodržena norma ve vztahu k počtu parkovacích míst, která musejí být v případě stavby nové budovy vytvořena.

Jaký bude osud vily na Černopolní, tedy zatím nevíme. Bude se to odvíjet od rozhodnutí ministerstva kultury, zda jde či nejde o kulturní památku. Nicméně pokud bychom chtěli, aby v Brně nemizely podobné historické stavby, nemohou to zajistit jednotlivé městské části a jejich starostové. Musí zde být nějaká komplexní vize města Brna. Na základě toho by mohlo město Brno aktivně prosazovat na úrovni ministerstva kultury zřízení památkových zón nebo může ze své úrovně zpracovat regulační plány, které by byly schopny ochránit urbanistické a architektonické hodnoty v daném území. Obě varianty, jak vím ze zkušenosti, nejsou jednoduché, ale jiná cesta není. Bez těchto nástrojů nemohou stavební úřady městských částí ani místní samosprávy ovlivnit v jednotlivých případech to, že se jakýkoli vlastník rozhodne podobnou historickou budovu demolovat nebo nevhodně přestavět. Každý vlastník takovéto budovy by měl mít předem daný jasný (z pozice obce vymahatelný a z pozice vlastníka následně samosprávou či státní správou nezpochybnitelný) rámec, ve kterém se může při uplatňování svého vlastnického práva pohybovat.

Autor je starosta MČ Brno-sever.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Procházka (ANO): Užijme si předvánoční atmosféru doma se svými blízkými

21:24 Procházka (ANO): Užijme si předvánoční atmosféru doma se svými blízkými

S ohledem na zhoršující se epidemickou situaci a platná nařízení vlády ruší městský obvod Plzeň 3 ku…