Marková (KSČM): „Odcházení“ na ministerstvu zdravotnictví

28.01.2021 4:31

V českých nemocnicích je rekordní obsazenost lůžek ARO a JIP, stejně jako vytížení přístrojů umělé plicní ventilace. V Karlovarském, Libereckém, Plzeňském, Jihočeském, Ústeckém, Středočeském kraji a v Praze je kapacita těchto lůžek již na hranici možností.

Marková (KSČM): „Odcházení“ na ministerstvu zdravotnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soňa Marková
reklama

Situace v nemocnicích je na hraně především kvůli nedostatku zdravotnického personálu. Současný těžký stav pomáhá zvládat armáda, studenti lékařských fakult, zdravotních škol a dobrovolníci. Není umožněno poskytování odkladné péče, což ale může mít do budoucna pro pacienty fatální důsledky. Očkování proti covid – 19 se rozjíždí velmi pomalu, provází ho nedostatek vakcín a velké organizační problémy. Více než polovina obyvatel České republiky se přitom chce nechat očkovat. Téměř roční boj s pandemií přinesl velké množství nakažených, hospitalizovaných a bohužel i zemřelých.

Anketa

Má Česko nakoupit a využívat ruskou vakcínu Sputnik V?

93%
7%
hlasovalo: 25021 lidí

Nebývale mnoho „obětí“ má i na samotném ministerstvu zdravotnictví. Úplně první byla v březnu 2020 hlavní hygienička E. Gottwaldová. Následoval v květnu náměstek R. Prymula, v srpnu člen pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření R. Maďar, v září skončil sám ministr zdravotnictví A. Vojtěch. Vystřídal ho R. Prymula, který ale „vydržel“ pouze měsíc a novým ministrem zdravotnictví se stal dětský hematolog J. Blatný. V prosinci rezignoval národní koordinátor testování na covid-19 M. Hajdúch, který údajně nechtěl poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, s kterými nesouhlasí. Následně rezort zdravotnictví „opustili“ náměstci F. Vrubel a L. Chudoba. Náměstkyně A. Šteflová a ředitel SZÚ P. Březovský rezignovali kvůli „předbíhání“ na očkování. Nyní se vzdal funkce národní koordinátor očkování Z. Blahuta a náměstek pro zdravotní péči A. Šedo. Klíčoví lidé, kteří by měli řešit každodenní problémy s očkováním, odcházejí.

Pan Blatný má zřejmě vzácnou schopnost rychle se „zbavovat“ svých spolupracovníků a ne vždy je na vině jejich osobní selhání. I když je určitě velmi zaneprázdněn, schopnost komunikace a udržení si odborníků v týmu je jedním ze základních předpokladů pro úspěšné zvládnutí náročných úkolů v „době koronavirové“. Pan ministr zdravotnictví v této věci viditelně a opakovaně selhává.

Soňa Marková
stínová ministryně zdravotnictví za KSČM

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický: Na dobrovolnou pomoc mediků či praktických lékařů nemůžeme dlouhodobě spoléhat

5:34 Hejtman Netolický: Na dobrovolnou pomoc mediků či praktických lékařů nemůžeme dlouhodobě spoléhat

Bezpečnostní rada Pardubického kraje projednala na základě žádosti Nemocnice Pardubického kraje a.s.…