Marková (KSČM): „Škatulata, hejbejte se“ na ministerstvu zdravotnictví

06.03.2021 6:32

Po roce boje s pandemií koronaviru se Česká republika nachází v nejhorší situaci na celém světě. Přibývá nakažených, mrtvých, pacientů v těžkých stavech, nemocnice jsou na pokraji kolapsu a převážet není kam. Sousední Německo sice nabízí určitou pomoc, ale byrokracie brání rychlému převozu.

Marková (KSČM): „Škatulata, hejbejte se“ na ministerstvu zdravotnictví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soňa Marková
reklama

Zdravotníci jsou na pokraji sil a nedostatek sester je téměř katastrofální. Lékaři mohou poskytovat pouze péči související s covid-19, ostatní se většinou odkládá. Kraje jsou kvůli kritické situaci nuceny vyhlašovat stav hromadného postižení osob. Očkování a testování není tak rychlé, jak bychom potřebovali a jsou provázeny zmatky v organizaci a pochybnostmi.

Vláda nezvládá komunikaci, rozhoduje často chaoticky, nesrozumitelně a z toho vyplývající neochotu dodržovat nezbytná hygienická a restriktivní opatření svádí na občany nebo opozici. K tomu velmi negativně působí vystupování a chování premiéra A. Babiše vůči těm, kteří jsou odpovědní za odbornou stránku protipandemických opatření. První úspěchy si přisvojil, ale s neúspěchy nechce mít nic společného. Vyměňuje ministry zdravotnictví a ti zase podle jeho „přání“, popřípadě „zadání“, nebo kvůli vlastní komunikační nedostatečnosti, odvolávají a jmenují své odborné spolupracovníky jak na běžícím páse. Stačí připomenout jména Blahuta, Šteflová, Prymula, Chudoba či Šedo. Nyní se aktuálně jedná zejména o hlavní hygieničku J. Rážovou a náměstka V. Černého.

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 19636 lidí

Od začátku pandemie se již třetí hlavní hygieničkou má stát lékařka P. Svrčinová, která v současnosti řídí Krajskou hygienickou stanici Moravskoslezského kraje. Je odbornicí na hygienu výživy a bezpečnost potravin, působí také na Lékařské fakultě v Ostravě a pracovala i pro Evropskou komisi. Loni v létě se ocitla pod tlakem bývalého ministra Vojtěcha, poté co nezvládla komunikaci protiepidemických opatření v kraji.

Profesor Černý, předseda České společnosti anestezie, resuscitace a intenzivní péče ČLS J. E. Purkyně, působí na ministerstvu zdravotnictví teprve od jara loňského roku a letos v lednu byl po odchodu A. Šeda pověřen i řízením sekce zdravotní péče. Údajně úspěšně prošel výběrovým řízením, ale náměstkem pro zdravotní péči nakonec jmenován nebyl.

Jakou roli v soustavné personální destabilizaci ministerstva zdravotnictví hraje A. Babiš se lze jen domýšlet. Budou „pro neschopnost odejiti“ i další vysocí úředníci kolem Blatného, náměstek R. Policar a ředitel ÚZIS L. Dušek? Dočkáme se konečně toho, že budou dnešní odpovědní mocní naslouchat odborníkům a přestanou vést své předvolební kampaně? Pochopí, že jde o zdraví a čím dál víc i o životy lidí a ne o získávání politických bodů?

Soňa Marková
stínová ministryně zdravotnictví za KSČM

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Je jedna pandemie málo? WHO chce Pandemickou úmluvu

19:38 Vích (SPD): Je jedna pandemie málo? WHO chce Pandemickou úmluvu

Agentura OSN, Světová zdravotnická organizace, chce nastavit celosvětová pravidla pro boj s dalšími …