Vláda ČR schválila Koncepci rozvoje Policie ČR do roku 2020 a prodloužila její implementaci do roku 2022. Základním cílem této koncepce je stanovení priorit policejní práce s ohledem na stávající bezpečnostní rizika. K tomu má využít personální a materiální posílení. Počet policistů má do roku 2022 vzrůst o 4 tis. ze zhruba 40 na 44 tisíc.
Zásadním rizikem koncepce a důvodem prodloužení doby implementace této koncepce je neschopnost realizace personálního posílení Policie ĆR. Podle Policejního prezidia brání rychlejšímu náboru policistů nízká nezaměstnanost a platové podmínky nováčků. Jejich nástupní měsíční plat je 18,5 tisíce hrubého. Dalším důvodem je neschopnost uchazečů úspěšně absolvovat vstupní zdravotní, způsobilostní a fyzické testy.
V dané souvislosti lze konstatovat, že rozsah problémů v oblasti personálního posílení je značný. Dokladuje to skutečnost, že do dosažení plánovaného počtu příslušníku ve výši 41 888 v současné době chybí 1 746 příslušníků. Vzhledem k očekávanému prohlubování tohoto rozdílu v souvislosti s přirozenou fluktuací v rámci Policie ĆR lze dosavadní průběh personálního posilování označit za zcela neúčinný.
Důvěryhodnost Policie ČR
Důvěryhodnost Policie ČR narušuje faktor zneužívání pravomocí jejich příslušníků. Ve sledovaném období byla ze strany GIBS odhalena skupina bývalých i současných policistů, která údajně vynášela informace z policejních spisů a interních databází policie a prodávala soukromým detektivům.
Doporučená opatření ze strany KSČM:
KSČM již při předchozích projednáváních bezpečnostní situace doporučila prosazovat níže uvedená opatření. Jedná se o následující:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV