Maršíček (KSČM): U Bezpečnostní informační služby je nutný personální audit

12.10.2014 11:59 | Zprávy

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang, chce podle některých sdělovacích prostředků prověřovat důvěryhodnost svých důstojníků z ekonomického odboru, v souvislosti s únikem informací na detektoru lži. Pokud se tato informace zakládá na pravdě, tak to nesvědčí o dobrých vztazích a důvěře v této zpravodajské službě.

Maršíček (KSČM): U Bezpečnostní informační služby je nutný personální audit
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Stínový ministr KSČM pro resort vnitra Zdeněk Maršíček

Kvalitní práce zpravodajských služeb, ale také všech bezpečnostních složek státu, stojí a padá s kvalitou lidí, kteří v nich pracují. Nepamatuji, že by byl v této službě například proveden oficiální personální audit, od jehož výsledků by se dalo například očekávat, jaké je třeba věkové složení, splnění kvalifikačních požadavků a konkrétní činnost této služby. Výsledkem auditu by mohlo být i zmapování kontaktů na ostatní policejní složky, například na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, Útvar speciálních činností, Útvar zvláštních činnosti a další. Z analýzy tohoto auditu by mohly mimo jiné vzejít i poznatky týkající se různých vztahů, mimo jiné i těch kamarádských, řekněme, neprofesionálních. Právě z nich totiž vyplynula řada kauz. V neposlední řadě by výsledky auditu mohly přispět k výběru na pozice ředitele a náměstků. Chybí k tomu však jasně určená pravidla. Domnívám se, že by měla být provedena změna legislativy například v tom, že ředitelé a náměstci BIS a Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) mohou tuto funkci vykonávat maximálně po dobu pěti let a po ukončení tohoto funkčního období by nemohli vykonávat funkci na pozici ředitele nebo náměstka u organizačních celků BIS, ÚZSI, Policejní prezidium Policie ČR, Vojenská policie, Vězeňská služba a Celní správa. Jejich další zařazení s ohledem na zkušenosti by mohla být například na personálních pozicích metodiků a podobně, přičemž by jejich finanční ohodnocení mělo být úměrné finančnímu ohodnocení funkce, ze které odešli. Samozřejmě při bezproblémové situaci. Těmito opatřeními by se zamezilo některým problémům a spekulacím kolem bývalých řídících pracovníků těchto tajných služeb, jak jsme toho svědky nyní.

Zdeněk Maršíček, stínový ministr vnitra za KSČM

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zdeněk Maršíček - profil

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Tvrzení, že se ukrajinská migrace vyplácí, je evidentní lež

8:19 Rajchl (PRO): Tvrzení, že se ukrajinská migrace vyplácí, je evidentní lež

Informace na svém veřejném facebookovém profilu ke skutečným výdajům České republiky, vynaloženým na…