Národní parky nejsou hospodářské lesy, kde se úmyslně nekácí stromy. Tuto frázi léta opakovali vědci, Hnutí Duha a další „ultrazelení“. Nyní mlčí, je po kalamitě, za r. 2014 se úmyslně vytěžilo cca 110 tisíc kubíků dříví a stejné množství se plánuje vytěžit i v letošním roce.
Zásahové lesy v NP Šumava se také řídí lesním zákonem a ten vychází z principu trvalé udržitelnosti. Tedy, úmyslně se mohou kácet lesy do výše jejich přírůstku. Kolik je tento přirůstek (tj. množství kubíků dřeva nebo počtu stromů), to stanoví etát – což je státní správou stanovená max. výše těžby dřeva za určité období. To je dodržováno ve všech hospodářských lesích ČR. Pokud si vlastník lesů vyčerpá etát stanovený zpravidla na 10 let již v pěti letech jeho trvání, tak ve zbývající době už nesmí provádět úmyslné těžby. Pokud by to vlastník porušil, tak jedná proti zákonu a ČIŽP mu vyměří pokutu (až několik miliónů) a napíše dopis, že ohrozil životní prostředí a zdroje vod.
Vytunelované lesy NP Šumava
V lesích NP Šumava proběhla obrovská větrná kalamita (2007). V následném období (2007-13) nechala fanatická ochrana přírody rozmnožit kůrovce natolik, že se muselo nuceně vykácet tolik dříví, které v tamních lesích přiroste za 12 let a tedy dnes je defakto předtěženo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: SPO