Martan (SPOZ): Premiér přijal petici za Šumavu a vnímá potřebu omezení ochrany přírody

09.05.2019 8:39

Předseda Vlády České republiky Andrej Babiš dne 7. května 2019 přijal "Petici za zákon pro zelené lesy Šumavy", která obsahuje 11 771 podpisů občanů. Premiér vnímá omezení ochrany přírody jako nástroj pro boj se suchem.

Martan (SPOZ): Premiér přijal petici za Šumavu a vnímá potřebu omezení ochrany přírody
Foto: archiv
Popisek: Petr Martan

Iniciátor petice Petr Martan seznámil premiéra s tím, že petenti souhlasí s vyhlášením 28 % přírodních zón, ale nesouhlasí s 25 % přírodě blízkých zón, kde také nelze provádět účinná opatření proti kůrovci a v důsledku toho by uschlo cca 6 000 ha lesů v NP Šumava. Premiér vyjádřil údiv nad návrhy a postoji ministra Brabce, který se části jednání zúčastnil telefonicky a nehodlá ustoupit.

Přijetí na úřadu vlády se zúčastnila také hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská a premiérovi tlumočila usnesení Zastupitelstva Jihočeského kraje, které: "Nesouhlasí s návrhem vymezení zón ochrany přírody a s projednávaným návrhem vymezení klidových území v NP Šumava." Hejtmanka sdělila premiérovi, že on je pro ni poslední nadějí, který by mohl zastavit návrh zonace a následné uschnutí dalších tisíců hektarů lesů na Šumavě.

Obsah petice se dotýká také celého území České republiky, kde probíhá chřadnutí lesů suchem a kůrovcová kalamita. K řešení této katastrofy a v boji se suchem může přispět také zastavení stále se zvyšujících naivních požadavků ochrany přírody.

Petr Martan

  • SPOZ
  • Bez politické příslušnosti
  • zastupitel obce

Petenti žádají Vládu ČR, aby svým usnesením:

- Odmítla vyhlášení zóny přírodě blízké v Národním parku Šumava, jako opatření v rámci boje se suchem.

- Vyhlásila moratorium - odklad - na vyhlašování nových bezzásahových území a "Zvláště chráněných území", včetně "Evropsky významných území", v oblastech se zastoupením smrkových porostů nad 20% do doby, kdy se v celé ČR zastaví velkoplošné chřadnutí lesů suchem a kůrovcovým přemnožením.

Ministr Brabec je "žába na prameni" v boji se suchem

Premiér Babiš a ministr zemědělství Toman slibují řadu opatření a projektů na zadržování vody a zvyšování retenční schopnosti krajiny. Jde o dlouhodobě realizovatelné stavby i stavby s okamžitým efektem, jako jsou rybníky do 2 hektarů velikosti. S předáním petice P. Martan premiéra upozornil, že ochrana přírody je u nás tak přebujelá, že dle dosavadní zkušenosti můžeme očekávat, že dvě třetiny navrhovaných projektů nebude realizováno z důvodu zamítnutí ochranou přírody. Požadavek petentů na zmíněné moratorium je řešení, které by nestálo ani korunu.

Jen zelené a vzrostlé lesy mají plnou schopnost zadržovat vodu. Proto vznikla petice, která odmítá v NP Šumava vyhlásit zónu přírodě blízkou na rozloze 25 % jejího území. Tisíce hektarů lesů doposud zadržujících vodu by se změnily a dalších 60 let by zcela neplnily vodohospodářskou a klimatickou funkci.

Petr Martan

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

21:03 Rozvoral (SPD): Migrační pakt EU, který odsouhlasil ministr vnitra Rakušan, zásadně odmítáme

Ve čtvrtek 18. dubna byla v Poslanecké sněmovně zahájena mimořádná schůze, svolaná na žádost opozice…