Martin (ODS): Jak se zasadit o ještě nižší volební účast do té Unie

01.06.2014 14:15 | Zprávy

Rozhodně nehodlám unavovat čtenáře axiomy typu: volby jsou jedinečný nástroj, díky kterému může volič přímo ovlivnit povolební politické dění, volby jsou svátek demokracie, když jsou volby, má se jít volit apod.

Martin (ODS): Jak se zasadit o ještě nižší volební účast do té Unie
Foto: hns
Popisek: Eurovolby, ilustrační koláž

Ani zde nebudu oponovat názorům mně tolik vzdáleným, které podle průzkumů sdílí 48 % lidí, že poslední volby byly zbytečné a nemohou nic změnit. Ba dokonce ani tím, že jsem zvyklý tento svátek slavit jako člen volebních okrskových komisí a co mě k tomu vede. Chtěl bych se s Vámi podělit o negativní zkušenost, která dokazuje, že již tak tragicky malou účast voličů u voleb dokážeme legislativními nedostatky ještě snížit.

Tedy k věci. V den voleb dorazila do volební místnosti s přibližně dvouletou holčičkou maminka, která se pokusila (stejně jako naprostá většina voličů) svým občanským průkazem volební okrskové komisi (VOK) prokázat svou totožnost, aby jí bylo umožněno se voleb zúčastnit. Naneštěstí jejímu občanskému průkazu chyběl jeden roh a přebýval doprovodný doklad, což je v praxi předzvěstí toho, že VOK musí spustit nestandardní způsob ověřování totožnosti voliče. Hned při zahájení této procedury se potvrdilo, že paní byla na voličském seznamu našeho okrsku vyškrtnuta z důvodu změny trvalého bydliště. Potkalo ji něco, co je soudě dle zkušeností mé rodiny v tomto věku zcela běžné – přestěhovala se. Skutečnost, že se nejedná o nic neobvyklého, potvrzují i neověřené statistiky úřadu městské části (ÚMČ), kdy v době od vytištění (finalizace) voličského seznamu do prvního dne konání voleb, tj. od 13.5.  do 23.5.2014 se počet obyvatel s žádostí o změnu trvalého bydliště odhaduje na 400 – a to mluvíme jen o změnách z/nebo na Prahu 2.

Tato paní se k nám dostavila z volebního okrsku jiné městské části, příslušné jejímu současnému trvalému pobytu, kde jí VOK neumožnila volbu, protože právě z důvodu změny jejího trvalého bydliště ještě nebyla uvedena na tamním voličském seznamu. Díky laskavé pomoci volebního štábu byla analýza tohoto případu dokončena v řádech několika málo minut.  Jako člen VOK jsem byl následně postaven před úlohu, která se mi, vzhledem k obsahu nabytých informací, maximálně příčila – musel jsem seznámit voličku 1) s popisem stavu a 2) možnými východisky:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pravybreh.cz

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Marková (BPP): Jak plníme 2% na obranu? Předraženýma hračkama pro 601.

8:04 Marková (BPP): Jak plníme 2% na obranu? Předraženýma hračkama pro 601.

Sice nás ten kabriolet bude stát 3x více než Brity, ale třeba ho na rozdíl od těch amerických, taky …