Martínek (ČSSD): Zákon o rozpočtové odpovědnosti obcí jde k Ústavnímu soudu

10.03.2017 8:35

Šedesát senátorů podepsalo podání k Ústavnímu soudu na přezkoumání některých částí zákona týkajícího se rozpočtové odpovědnosti obcí. Svůj podpis připojila také většina senátorů za ČSSD. Jen na okraj – návrh k Ústavnímu soudu může podat nejméně 17 senátorů…

Martínek (ČSSD): Zákon o rozpočtové odpovědnosti obcí jde k Ústavnímu soudu
Foto: archiv
Popisek: Senátor Radko Martínek.
reklama

Již při projednávání návrhu tohoto zákona jsem konstatoval, že se jedná o krok vedoucí od ústavního k neústavnímu zákonu. Tak jsem charakterizoval legislativní vývoj návrhu zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, který jsme projednávali v Senátu v prosinci 2016. Zákon jsme tehdy zamítli – pro bylo 63 senátorů z přítomných 67! Nicméně poslanci náš postup odmítli a setrvali na původním návrhu. Bohužel. Přitom právě tento zákon by měl být velmi důležitý. Dokonce klíčový, protože měl předurčovat, jak stát a veřejné instituce budou tvořit rozpočty.  A je jasné, že pokud takový zákon má být, tak musí být ústavní. A to, že nakonec byl schválen jako normální zákon, je fatální problém.

Jsem přesvědčen, že podání k Ústavnímu soudu je na místě, aniž bych přitom předjímal nález této instituce. Nechci volit silná slova, nicméně zákon v podobě přijaté v Poslanecké sněmovně podle mého názoru svým způsobem ohrožuje strukturu demokracie u nás a nabourává ústavní princip samosprávy. Proto je tento stav nezbytné změnit.

Radko Martínek

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Sněmovna schválila novelu zákona hnutí SPD o poskytnutí ošetřovného

20:09 Rozvoral (SPD): Sněmovna schválila novelu zákona hnutí SPD o poskytnutí ošetřovného

Tuto středu byla v rámci 98. schůze Poslanecké sněmovny přijata ve zrychleném řízení novela zákona o…