Martínek (Piráti): Jak chránit blízké před online „šmejdy“?

13.08.2020 13:02

Existuje mnoho druhů „šmejdů“, kteří se často snaží vydělat na neštěstí jiných. Dokument Šmejdi z roku 2013 ukazuje manipulativní techniky prodejců z předváděcích akcí, kteří cílí především na seniory. Obdobně existují pochybní podomní prodejci nebo prodejci přes telefon. V poslední době, kdy čím dál více seniorů začíná využívat počítače nebo chytré telefony, se zaměřují „šmejdi“ i na Internet.

Martínek (Piráti): Jak chránit blízké před online „šmejdy“?
Foto: Piráti
Popisek: Tomáš Martínek

Mezi jednoduché poučky patří nejezdit na předváděcí akce, nepouštět podomní prodejce domů a neuzavírat s nimi smlouvy bez konzultace, neuzavírat smlouvy po telefonu a podobně. Proti „šmejdům“ využívajícím telefonních hovorů může pomoci aplikace Můžu to zvednout (ZDE) pro chytré telefony, která volaného upozorní, kdo volá a zda hrozí nebezpečí. Opatrnost je samozřejmě potřeba vždy, ale při upozornění by měla být zvýšená.

Anketa

Vážíte si Spojených států amerických coby klíčového spojence ČR?

9%
91%
hlasovalo: 36728 lidí

Obdobně na Internetu se vyskytuje mnoho pochybných nabídek a šíří se manipulativní nepodložené zprávy. Pokud chce člověk nakupovat nebo uzavírat smlouvy po Internetu, měl by se pokusit zjistit reference na prodejce. Pro tento případ jsem připravil bezplatné rozšíření do prohlížeče KontrolaWebu.Pridat.eu (ZDE), které upozorňuje návštěvníka webu, že je daná webová stránka vedena jako riziková v seznamu České obchodní inspekce, kde jsou vedeny především podvodné e-shopy. Doplněk také pomocí informační lišty upozorňuje na weby z databáze Konspiratori.sk (ZDE), kde jsou vedeny stránky s neseriózním, klamavým, podvodným, konspiračním nebo propagandistickým obsahem.

Kritické myšlení je samozřejmě vhodné použít vždy, ale přeci jen někdy to je obzvlášť důležité, aby člověk nepodlehl záměrné manipulaci či přímo podvodu. Kromě webových stránek se často k šíření manipulativních nabídek a informací využívají sociální sítě nebo řetězové e-maily. Proto je vhodné informace ověřovat a nevěřit zprávě jen proto, že jí sdílel nebo přeposlal nějaký známý.

Například proti Pirátům je šířeno často politickou konkurencí (ZDE) mnoho hoaxů (ZDE), které se snaží Piráti vyvracet (více ZDE), aby lidé nepodléhali lžím a manipulacím. Pokud tedy chcete surfovat po Internetu bezpečněji a pomoci zlepšit mediální gramotnost i kritické myšlení sobě či blízkým, instalujte do prohlížeče alespoň doplněk KontrolaWebu.Pridat.eu (ZDE).

Ing. Tomáš Martínek

  • Piráti
  • Tento profil není využívan. www.tomas-martinek.eu je správný

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Chceme všestranně podpořit pracující rodiny s dětmi a stimulovat porodnost

6:23 Rozvoral (SPD): Chceme všestranně podpořit pracující rodiny s dětmi a stimulovat porodnost

Politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) k aktuální politické situaci…