Maštálka (KSČM): S kanónem na komára

10.07.2015 16:15

Když někdo rozpoutá kampaň, která je neadekvátní masivností a použitím prostředků, i tzv. podpásových, vzhledem k objektu či protivníkovi, na kterého se střílí, říkává se, že jde s kanónem na komára. Tak nějak to vypadalo v posledních týdnech kolem problému svobody panoramatu, lidsky řečeno možnosti svobodně si fotografovat kulturní památky, architekturu nebo třeba umělecká díla, která se nám líbí při cestování světem.

Maštálka (KSČM): S kanónem na komára
Foto: hns
Popisek: Europoslanec Jiří Maštálka

Média totiž vyrukovala se soustředěnou palbou proti poslancům Evropského parlamentu s použitím nepravdivého, leč chytlavého a veřejnost provokujícího hesla „už si skoro nic na dovolené nevyfotíte, poslanci vám to zakážou“. Lež jak věž. Poslanci EP především nemohou nikomu nic zakázat, což média musí vědět. Pokud ne, o to hůř. V krajním případě mohou europoslanci jen s nějakou legislativní úpravou v unii souhlasit či být proti, pokud se na ni domluví členské státy.

Takže média i populističtí politici, kteří klacek proti „Bruselu“ hned zvedli a tlučou s ním hlava nehlava, vlastně „trefili kozla“, tedy hodně se spletli. Žádný zákaz z EP prostě nevychází. Tím spíš, že bod o změnách pravidel ohledně „svobody panoramatu“, tedy fotografování ve veřejném prostoru, který by navrhoval – opakuji, jen navrhoval – sjednocení pravidel v EU, z obšírného dokumentu o autorských právech nakonec vypadl. To znamená, že EP nechává členským zemím možnost si stanovit svoje pravidla a ta u nás v této otázce nic nezakazují. Na rozdíl například od Francie a jiných zemí, kde jsou v autorských právech ohledně fotografování ve veřejném prostoru přísnější.

Hysterie kolem fotografií z veřejného prostoru ani tak neskončí

Nevím, kolikrát a jak ještě budu muset společně s dalšími europoslanci vyvracet tyto bludy, vysvětlovat novinářské kachny, jak zkresleným informacím říká kolega Pavel Svoboda z KDU-ČSL. Ten sice v našich médiích bojuje proti dezinformacím jako lev, ale v parlamentním výboru přitom hlasoval pro určité sjednocení pravidel v Evropské unii, které by sice upřesnilo způsob komerčního využití fotografií, ale naši benevolentní praxi by poněkud zpřísnilo.

Chci tím jen opět naznačit, že vše je to vlastně o tom, kdo jaké informace má a jaké chce, nebo nechce lidem dát. Podstatné ale je, že se – zjednodušeně řečeno – i další kolegové europoslanci „umoudřili“ a EP nakonec nedoporučuje omezovat fotografování z dovolené. I v dalších bodech jsme jen prezentovali, jaký názor na uplatňování autorského práva máme a jak budeme formovat svoje stanovisko, pokud Evropská komise s nějakou závaznou úpravou přijde. Nehledě na tato vysvětlení si ale nejsem jistý, že hysterie kolem fotografií z veřejného prostoru skončí. Je to přece tak jednoduché a mediálně vděčné téma, i když při střelbě kanónem na komára byl trefen pověstný kozel ...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jih

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fischer (Pro Prahu): Přišel čas, aby Prahu řídili ti, kteří ji znají

22:11 Fischer (Pro Prahu): Přišel čas, aby Prahu řídili ti, kteří ji znají

„Starostové Pro Prahu je kandidátka hnutí Pro Prahu, která shromáždila ve svých řadách na 15 starost…