Mazur (Piráti): Praha má potenciál etablovat se na světové mapě rozvoje a využití AI

20.11.2023 20:07 | Tisková zpráva

Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo individuální účelovou dotaci osm milionů korun pro kulturní a vzdělávací centrum Kampus Hybernská a dotaci ve výši tří milionů pro vědecký spolek prg.ai. Potvrdilo tak svou ambici investovat do vzdělávání, vědy, výzkumu a inovací a podporovat činnost institucí, které propojují veřejnost, studenty a akademiky.

Mazur (Piráti): Praha má potenciál etablovat se na světové mapě rozvoje a využití AI
Foto: pirati.cz
Popisek: Daniel Mazur

Umělá inteligence, strojové učení a robotika se stávají celosvětovým pilířem ekonomiky s vysokou přidanou hodnotou, kam dlouhodobě míří investice a zájem startupů i globálních společností. Praha v této oblasti vidí velkou příležitost, uvědomuje si potenciál zdejších odborníků a plně jej podporuje, nezapomíná ale ani na udržitelnost a budování komunity. Jedinečný prostor Kampus Hybernská tyto zdánlivě vzdálené oblasti efektivně propojuje.

„Praha má potenciál se etablovat na světové mapě rozvoje a využití AI. Pokud tuto pozici nechceme ztratit, musíme dostatečně investovat a lákat zahraniční výzkumníky, napomáhat vzdělání mladých lidí a propojovat pražskou inovační scénu s ostatními obory,“ říká radní pro oblast ICT, Smart City, vědy, výzkumu a inovací Daniel Mazur.

Dotace v celkové výši 11 milionů korun budou poskytnuty z rezervy letošního rozpočtu. Prostředky budou využity pro potřeby zajištění stabilního a udržitelného financování obou institucí, které se koalice zavázala podporovat ve svém programovém prohlášení. „V této obtížné situaci zapsaných ústavů a spolků, které nejsou součástí města, mi nezbylo nic jiného než sáhnout do rezervy pro mimořádnou jednorázovou neinvestiční dotaci,“ uvádí radní pro oblast financí, rozpočtu, fondů a podpory podnikání Zdeněk Kovářík.

Dotace pro Kampus Hybernská poslouží na financování jeho aktivit ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku a v prvním čtvrtletí roku 2024. Plánuje se navýšení počtu akcí a vzdělávacích aktivit Cirkulárního hubu, který se věnuje tématům udržitelnosti ve městě. Kampus Hybernská byl založen v roce 2021 hlavním městem a Univerzitou Karlovou jako komunitní, kulturní a vzdělávací centrum podporující inovace a popularizaci vědy.

Dotace pro spolek prg.ai (více ZDE) je určena na rozvoj programu v oblasti vzdělávání, lákání zahraničních vědců do Prahy, popularizaci umělé inteligence u české veřejnosti a budování a propojování pražské AI komunity. Spolek prg.ai byl založen roku 2019 skupinou akademiku z Českého vysokého učení technického v Praze, Univerzity Karlovy i Akademie věd České republiky s významným přispěním hlavního města, které se zavázalo podporovat spolek při naplňování jeho cílů. Za tímto bezprecedentním spojením lidských a institucionálních kapacit stojí vize naplno využít zdejšího potenciálu a proměnit Prahu v evropské centrum umělé inteligence.

Anketa

Líbily se vám letošní oslavy 17. listopadu?

2%
86%
hlasovalo: 13429 lidí

„Z aktivit prg.ai bude benefitovat i Magistrát hlavního města Prahy, kde může umělá inteligence najít uplatnění jako nástroj pro řešení klíčových rozvojových a problémových oblasti´ správy města. Ve spolupráci s prg.ai již také proběhl vzdělávací seminář pro zaměstnance úřadu, kde se měli možnost seznámit s příležitostmi, které technologie na bázi AI přinášejí,” vysvětluje radní Mazur.

„Velice mě mrzí, že Zastupitelstvo hlavního města Prahy neschválilo dotace v celkové výši dva miliony korun pro podporu konání akcí Future Port Youth 2023 a Týden inovací ČR 2023. Tyto akce přispívají ke kvalitní kultivaci inovačního ekosystému ve městě a dalšímu vzdělávání odborníků a studentů pražských škol i z různých koutů světa. Své hlasy jako klub jim dali pouze Piráti, různé menší počty hlasů připojili zastupitelé z dalších politických klubů, dva kluby vůbec. Beru to tak, že o rozvoj inovací ve městě ostatní politické kluby nemají dostatečný zájem. Pro většinu pražských zastupitelů přitom tyto akce nejsou žádnou novinkou, ani hlasování o jejich podpoře,” dodává Daniel Mazur.

Cílem akce Future Port Youth 2023 bylo výrazně posílit konkurenceschopnost studentů na trhu práce, jejich zaměstnatelnost a podnikavost. Dále se snaží zvýšit zájem mladých lidí o studium technických a přírodovědných oborů, který v Česku v posledních letech klesá.

Týden inovací je již tradiční a nejrozsáhlejší událostí k inovacím v Praze, která chce pomoci učinit z Prahy renomovaný inovační hub a lákat tak vědecké a podnikatelské kapacity z celého světa. Týden inovací usiluje o propojování zahraničních a lokálních aktérů v oblasti inovací, šíření povědomí o hlavním městě jakožto kolébce inovativních nápadů a postupů a upevňování dobré pověsti a zájmu o Prahu ze stran zahraničních inovačních lídrů.

reklama

autor: PV

Radek Koten byl položen dotaz

interpelace

Když vláda nereaguje na vaše interpelace, jaké jsou vaše další možnosti získat odpovědi, pokud nějaké jsou? Myslel jsem, že odpovědět do 30 dnů vláda, respektive tázaný musí ze zákona.A druhá věc, jak víte, že čísla,co vám možná premiér někdy dodá, budou pravdivá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Schrek: Do školy na kole, elektrokola bude možné nabít díky střešní fotovoltaice

23:08 Hejtman Schrek: Do školy na kole, elektrokola bude možné nabít díky střešní fotovoltaice

Žáci pelhřimovského gymnázia a obchodní akademie mohou na jaře vyrazit do školy na kole. V areálu no…