Michálek (Piráti): Ministrům na platy nesahejme. Poslanci by mohli být solidární

07.04.2023 18:11 | Tisková zpráva

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek dnes na tiskové konferenci představil návrh na trvalé snížení platů ústavních činitelů a na úpravu základu mezd vrcholových manažerů státních podniků nebo státem ovládaných firem.

Michálek (Piráti): Ministrům na platy nesahejme. Poslanci by mohli být solidární
Foto: Hana Brožková
Popisek: Jakub Michálek

U soudců a státních zástupců pak Piráti navrhují snížení budoucího růstu platů. Změny by měly platit od 1. července a přinesou do státního rozpočtu půl miliardy korun ročně.

„Úsporný balíček a důchodová reforma budou mít dopady na všechny občany. Politici, soudci a manažeři státem provázaných firem mají být solidární a na úsporách se podílet také. Náš návrh je, aby od 1. července došlo ke snížení platů poslanců, senátorů a dalších ústavních činitelů o čtyři procenta. O stejnou část by měly klesnout mzdy vrcholových manažerů státních podniků nebo státem ovládaných firem, protože v současné době má například generální manažer ČEZ větší příjem než premiér České republiky. Chceme proto, aby odměny zmiňovaného managementu byly právě na výši platu premiéra zastropovány,“ uvedl Michálek.

Podle Pirátů by mohly být změny v platech a mzdách součástí vládního konsolidačního balíčku, kde budou další klíčové reformní balíky zahrnující úspory, daňové změny a důchodovou reformu. Jde o symbol, kterým vyzývají k solidaritě ve společnosti.

„Ministři nesou největší odpovědnost a mají nyní nižší platy než třeba vysoce postavení soudci. Nechceme tuto nerovnost dále prohlubovat. U soudců samotných pak navrhujeme pouze to, aby se jim o čtyři procentní body snížil budoucí růst platů,“ dodal Michálek a poukázal na fakt, že už dnes mají soudní funkcionáři slušné platy, zatímco na důstojnou mzdu pro justiční personál stát peníze nemá.

„Odhadujeme, že námi navrhované snížení platů přinese státnímu rozpočtu 500 milionů korun ročně,“ uzavřel Michálek.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Možná mám nějakou vlčí mhu před očima,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseArnold Rimmer , 07.04.2023 18:26:14
ale on vážně uvedl, že ministři mají největší zodpovědnost? Kde ta zodpovědnost byla, když nařídili datovou schránku uklízečkám v důchodu? Kde byla ta zodpovědnost, když vybírali pošty ke zrušení? kde byla ta zodpovědnost, když se zaručili ČEZu na burze, aby nám následně mohl ČEZ 5x zdražit energie? Kdeš byla ta zodpovědnost obludy na ministerstvu obrany, když se dožadovala amerického nefunkčního šrotu? Kde byla ta zodpovědnost když pirátský ňouma a premiérský zločinec jezdili podpořit válěčného zločince Zelenského na Ukrajinu a rozdávali naše zásoby munice? Kde byla ta zodpovědnost v tisíci dalších případech, kdy se zachovali nezodpovědně? Pokud je potřeba něco pro ministry zavést ohledně jejich platů, tak zablokovat nejméně 50% jejich platů na krytí škod, které ve funkci způsobili a zavést hmotnou odpovědnost za jejich rozhodování.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Zábranský (Piráti): Praha našla pachtýře pro svou zemědělskou půdu ve dvanácti lokalitách

23:08 Zábranský (Piráti): Praha našla pachtýře pro svou zemědělskou půdu ve dvanácti lokalitách

Hlavní město uzavře pachtovní smlouvy na 12 svých zemědělských pozemků. Celkem se podařilo zajistit …