Michálek (Piráti): Nechá vláda s podporou komunistů spadnout budovu ÚSTR?

25.11.2020 15:48

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek upozorňuje, že ministryně financí Alena Schillerová zastavila rekonstrukci budovy ÚSTR na pražském Žižkově, která má sundaný plášť.

Michálek (Piráti): Nechá vláda s podporou komunistů spadnout budovu ÚSTR?
Foto: Piráti
Popisek: Jakub Michálek
reklama

Stát kvůli tomu v současnosti platí milionové částky za provizorní nájmy v komerčních prostorech. Hrozí, že historici dokumentující zločiny komunistického režimu přijdou kvůli zájmu developera o svou budovu. „Nechceme, aby to byl první krok k odstranění této instituce za vlády, která je závislá na podpoře KSČM,“ varuje Michálek.

„Jako zpravodaj závěrečného účtu rozpočtové kapitoly Ústavu pro studium totalitních režimů jsem několikrát kritizoval, že rekonstrukce postupuje pomalu. Kolem budovy chodím do práce, takže vidím stav každý den. Chtěl jsem vědět, zda Ministerstvo financí počítá s prostředky na opravu budovy na Žižkově a jaké jsou příčiny přerušení rekonstrukce. Budova je zakonzervována a stát zaplatil nemalé prostředky za nájem náhradních prostor, podle mého odhadu přes 10 milionů korun. Opakovaně jsem zdůrazňoval, že je nehospodárné odkládat rekonstrukci vlastního vyklizeného objektu a platit za nájem komerčního objektu a opakovaně jsem byl na jednání Ústavně právního výboru ujišťován, že na rekonstrukci se pracuje. Na Ústavně právním výboru jsem naposledy prosadil výzvu vládě, aby poslance o svých konkrétních plánech informovala,“ komentoval situaci Jakub Michálek.

„Zdá se, že ministerstvo má v plánu budovu raději nechat spadnout nebo prodat developerovi, který se shodou náhod o tento objekt uchází. Je příznačné, že toto počínání ministryně se děje v době, kdy vláda přežívá jen díky podpoře komunistů, jejichž praktiky před rokem 1989 mají historici ústavu za úkol dokumentovat,“ dodal Michálek.

Rekonstrukce budovy ÚSTR byla zahájena v roce 2017, ale v průběhu rekonstrukce bylo odhaleno mnoho technických problémů včetně rozsáhlého výskytu azbestu, takže musela být vyhlášená nová soutěž a Ministerstvo financí se peníze na pokračování rekonstrukce zdráhalo dát. ÚSTR od začátku roku 2019 připravuje druhou fázi rekonstrukce, dokončení by stálo 472 milionů korun.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dočekal (Svobodní): Ostře odsuzuji nátlakové metody Pirátských a Zelených zastupitelů

22:48 Dočekal (Svobodní): Ostře odsuzuji nátlakové metody Pirátských a Zelených zastupitelů

Vyjádření Jana Dočekala k výzvě Pirátů a Zelených z Prahy 6 k rezignaci