Michálek (Piráti): Nejvyšší státní zástupce má jednat ve veřejném zájmu, ne v zájmu mocných

13.01.2023 18:20

Pavel Blažek upraví návrh o státních zástupcích, aby zákon zaručil nezávislost nejvyššího státního zástupce. Vyhoví tak Pirátům, kteří to prosadili do koaliční smlouvy

Michálek (Piráti): Nejvyšší státní zástupce má jednat ve veřejném zájmu, ne v zájmu mocných
Foto: Piráti
Popisek: Jakub Michálek

Pirátům se podařilo prosadit do připravované novely o státním zastupitelství zpřísnění podmínek pro odvolání nejvyššího státního zástupce a posílit tak jeho nezávislost na politicích. 

Anketa

Koho nejvíc chcete ve 2. kole volby prezidenta?

hlasovalo: 33828 lidí
Jde o jeden z klíčových závazků programového prohlášení vlády a koaliční smlouvy. V současné době může totiž vláda na návrh ministra spravedlnosti nejvyššího státního zástupce odvolat bez udání důvodu. V připravované novele měl být původně tento stav zachován, Pirátům se ale podařilo prosadit změnu.

„Nově by mohla vláda nejvyššího státního zástupce odvolat pouze v případě, že vědomě poruší své povinnosti nebo zásadním způsobem ohrozí důvěru v řádnou práci státního zastupitelství. To je důležitá záruka proti tomu, aby trestní řízení opravdu probíhalo podle zákona a nezávisle na tlaku politiků a mocných. Přesto se může stát, že šéf státních zástupců ve funkci selže a bude odvolán, v takovém případě však bude rozhodnutí vlády přezkoumatelné u Nejvyššího správního soudu. Ten bude muset rozhodnout do pevně dané doby, aby nenastalo dvojvládí,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek s tím, že je rád, že se na tomto kroku podařilo nakonec najít ve vládní koalici shodu.

„Šéf žalobců tak už nebude vydán napospas svévoli bez ohledu na to, kdo zrovna bude u vlády. Jako Piráti jsme dlouhodobě prosazovali, aby státní zástupci fungovali nezávisle na politickém tlaku, jak je to běžné ve vyspělých západních státech, kde funguje vyšetřování korupce a organizovaného zločinu výrazně lépe než u nás. Za lepší záruky nezávislé justice také demonstrovalo čtvrt milionů lidí na Letenské pláni s iniciativou Milion chvilek. Nesmí se opakovat excesy jako za vlády Andreje Babiše, kdy tehdejší ministryně Marie Benešová tlačila na šéfa státních zástupců, který ve stejné době rozhodoval o trestním stíhání premiéra, tedy jejího nadřízeného. Nejvyšší státní zástupce má jednat ve veřejném zájmu. Ne v zájmu mocných, kteří ho dosud můžou odvolat bez udání důvodu a bez přezkoumání oprávněnosti takového kroku, nebo mu tím dlouhodobě vyhrožovat, aby na něj zatlačili,“ připomněl Michálek.

„Přes tento úspěch v připravované novele považujeme za potenciálně problematickou možnost instalovat na post nejvyššího státního zástupce osobu bez jakékoliv praxe ve státním zastupitelství. To je u direktivně řízených soustav, jako je státní zastupitelství, neobvyklé. Vnímáme to kriticky zejména po špatných zkušenostech, kdy byli v minulosti na vysoká místa dosazeni lidé bez dostatečné profesní integrity, jde tedy o kompromis s koaličními partnery,“ uzavřel předseda poslaneckého klubu Pirátů.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Mikuláš Peksa byl položen dotaz

Co byste vzkázal těmtisícům nezaměstnaným, kteří kvůli vám přijdou o práci?

Cituju z webu Aktuálně: ,,V případě zavedení emisní normy Euro 7 bude Škoda muset zavřít jednu výrobní halu, o práci přímo u automobilky přijdou tři tisíce lidí. Včetně dodavatelů půjde zhruba o deset tisíc." Vy normu hájíte. Fakt vám nedochází, jaké negativní důsledky s sebou přináší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Fialova vláda pokulhává jak v důchodech, tak v rodinné politice

9:09 Vích (SPD): Fialova vláda pokulhává jak v důchodech, tak v rodinné politice

Jedna politická bitva se přehnala, druhá nás nejspíš čeká. Jde opět o důchody, kterým se všechny vlá…