Michalik (STAN): Co chcete vidět pozitivního na krizi?

24.05.2020 14:05

Byl jsem požádán, abych napsal text se zadáním „Co pozitivního lze vidět na současné koronavirové krizi?“. Chápu snahu lidi povzbudit, ukázat, jak si pomáháme, jak lidé šijí roušky, jak dobrovolníci pomáhají seniorům a nemocným, jak starostové zajišťují desinfekci pro své občany, jak obecní policie vyzvedává léky, jak pomáháme záchranné službě se speciálními obleky, jak vědci z našich ústavů tisknou na 3D tiskárnách štíty, jak zásobujeme ochrannými prostředky polikliniku, doktory, obchody. Jak všichni dělají, co umí.

Michalik (STAN): Co chcete vidět pozitivního na krizi?
Foto: Archiv
Popisek: Starosta obce Dolní Břežany Věslav Michalik

To není pozitivní na této krizi. To prokazuje každá mimořádná situace. Lidé jsou v jádru lidští. Chtějí pomáhat, když mohou. Zažil jsem to dvakrát u povodní a vždy to bylo stejné. Koronavirová krize v tomto není jiná. Charaktery se projeví, skety zůstanou sketami. Většina hrdinů zůstane zapomenuta, dělají to ne pro svoji slávu, ale pro svůj dobrý pocit. A je jim jedno, o jakou krizi se jedná.

Domnívám se, že na této krizi není pozitivního vlastně nic. Dobré vlastnosti mají konkrétní lidé, kteří pomáhají. Těch si vážím. Na této krizi jako takové však neshledávám nic pozitivního.  Má jen negativa. Ukázala, že naše globální a konzumní společnost není připravena. Státy, včetně našeho, nejsou připraveny. Nejsme připraveni na elementární zdravotní rizika související s naším biologickým bytím. V oblasti zdraví chceme jistotu, kterou z podstaty věci nikdo není schopen zaručit. Tápeme, jaká opatření zvolit. Jaký je správný mix opatření, aby zemřelo co nejméně lidí a zároveň se naše civilizace nerozpadla. Už teď je zřejmé, že nejde jen o krizi zdravotní. Je to počátek jedné z největších ekonomických krizí za posledních 100 let. Spojení šoku nabídky, šoku poptávky, strachu, paniky.

Zákaz vycházení nebo karanténu mají země, které vytvářejí polovinu světového HDP a žije v nich třetina světové populace. Ztrátou zaměstnání je ohroženo 1,25 miliardy lidí. Tato kalamita bude mít dlouhotrvající následky. A také urychlí již existující trendy. Adopci nových technologií, znovunastavení globálních dodavatelských řetězců a bohužel i růst propojených oligopolů. Napříč sektory budou úspěšní ti, kteří nemají dluhy a mají peníze. WTO očekává pokles v mezinárodním obchodu až o 30 %. Největší propad se očekává v oborech, kde je komplexní hodnotový řetězec, tedy zejména v elektronice a v automobilovém průmyslu. Pro Česko to je více než významné. Tato krize změní strukturu globálního byznysu.

Budeme zasaženi velmi silně. Už teď nás každý den karantény stojí miliardy korun nespotřebovaných služeb a neuskutečněné výroby. Čeká nás nedostatek hotovosti, výpadek příjmů podniků a podnikatelů v řádu mnoha set miliard korun. Propad mezd, růst nezaměstnanosti, propad příjmů státního rozpočtu, krajů i obcí.

Ing. Věslav Michalik, CSc., starosta Dolních Břežan a ekonomický expert hnutí STAN

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocumová (LOL!): Petice za zachování parku má přes tisíc podpisů

22:09 Kocumová (LOL!): Petice za zachování parku má přes tisíc podpisů

Za týden od zveřejnění přibylo pod Petici proti rekonstrukci parku u muzea přes 1000 podpisů. A podp…