Michalik (STAN): Jak vytvořit problém za stovky miliónů, který se bude řešit léta

30.05.2016 8:25

Středočeský kraj si s bývalým vojenským prostorem neví rady. V roce 2010 ho pod Rathovým vedením na 40 let pronajal firmě Mladá RP s.r.o. za 25 milionů korun. V roce 2012 vedení kraje firmě Mladá RP přihrálo za korunu druhotné suroviny v hodnotě desítek milionů. A současné vedení pak smlouvu s Mladá RP pro změnu vypovědělo.

Michalik (STAN): Jak vytvořit problém za stovky miliónů, který se bude řešit léta
Foto: Archiv
Popisek: Starosta obce Dolní Břežany Věslav Michalik
reklama

Příští vedení kraje pak bude pravděpodobně muset firmě Mladá RP poskytnout odškodnění za provedené demoliční práce, které může být v řádu stovek milionů.
Současná vládní koalice ČSSD a KSČM sklízí, co sama před šesti lety zasela. Celá kauza kolem RP Mladá začala dosti podivně. V roce 2009 zástupci ČSSD vehementně ujišťují občany o tom, že se v oblasti Milovic nebudou stavět žádné průmyslové podniky, průmyslové areály ani letiště. V roce 2010 probíhá kontroverzní výběrové řízení, za které později kraj dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 1 milion korun, která byla po odvolání snížena na 250 tisíc. V tomto výběrovém řízení na dlouhodobé využití rozsáhlého majetku kraje uspěla společnost RP Mladá. Společnost bez jakékoliv historie. Společnost účelově založena dvěma osobami s úzkými vazbami na exhejtmana Ratha. Nezodpovězenou zůstává otázka proč si kraj vybral velmi kontroverzním způsobem jako dlouhodobého strategického partnera pro rozvoj a správu rozsáhlého území firmu bez zkušeností v oboru a bez finančního zázemí. Tehdejším argumentem pro veřejnost bylo to, že právě tato společnost zajistí, že letiště nebude letištěm a bývalý vojenský prostor nebude průmyslovou zónou.

Teď jsme svědky obratu o 180 stupňů. Současná krajská vláda smlouvu s firmou Mladá RP vypověděla. Jak vyplývá z veřejných prohlášení vedení kraje, smlouvu vypověděla proto, aby v bývalém vojenském prostoru mohla vybudovat průmyslovou zónu a nákladní letiště. Tedy přesný opak veřejných ujištění z roku 2010. Po šesti letech jsme dospěli do stavu, že Středočeský kraj má před sebou buď dlouholetý soudní spor a nebo dobrovolné odškodnění firmě Mladá RP v řádu stovek milionů korun. A k tomu stovky hektarů problematického území s nedokončenými demolicemi, ve kterém bude nemožné v případě sporu cokoli dělat.

Tak to dopadne vždy, když se vládne a rozhoduje bez dlouhodobého plánu, bez strategické vize. Kdyby krajská vláda ČSSD a KSČM věděla co chce a jednala v souladu s dlouhodobým záměrem, mohli jsme dnes mít v bývalém vojenském prostoru vyčištěné území za zlomek nákladů, které bude stát eskapáda s Mladá RP. A na části bývalého vojenského prostoru jsme mohli mít funkční národní průmyslovou zónu přinášející pracovní příležitosti pro občany Milovic a dalších okolních obcí a měst.

Věslav Michalik (STAN)
starosta Dolních Břežan

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Demobloku nejde o blaho občanů. Mají strach, že by vláda mohla uspět

15:25 Kobza (SPD): Demobloku nejde o blaho občanů. Mají strach, že by vláda mohla uspět

Pamatujme si, kdo a proč dosadil a drží škodiče Hřiba, Koláře, Novotného a jim podobné. Jsou to stra…