Michalik (STAN): Místo pitné vody silnice. Středočeská koalice odmítla podpořit zoufalé obce

27.08.2019 6:35

Středočeské obce, které dosud nejsou napojené na pitnou vodu, měly šanci dosáhnout letos na mnohem větší dotaci, než kterou jim vedení kraje na řešení problému slíbilo.

Michalik (STAN): Místo pitné vody silnice. Středočeská koalice odmítla podpořit zoufalé obce
Foto: Archiv
Popisek: Starosta obce Dolní Břežany Věslav Michalik
reklama

Peníze navíc  - celkem 70 milionů korun, chtěli pro obce Starostové a nezávislí. Celkem 71 obcí je ale nakonec nedostane, peníze půjdou totiž na opravu krajských silnic. A to přesto, že na silnice je z eurofondů vyčleněno 7,5 miliardy korun.

Středočeští krajští zastupitelé porcovali na pondělním jednání částku 400 milionů korun, kraj ji získal ze sdílených daní. Koalice vedená hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou rozhodla, že téměř 300 milionů z této částky půjde na opravu krajských silnic.

„Silnice jsou důležité, ale pokud lidé nebudou mít pitnou vodu, budou jim opravené silnice k ničemu. Obce nemají vodu nebo ji mají znečištěnou koliformními bakteriemi. Mají připravené projekty, a zejména těm malým chybí peníze na spolufinancování. Infrastrukturní fond je určen právě k tomu, aby se jim pomohlo, proto jsme navrhli přidat do fondu dalších 70 milionů korun,“ vysvětlil záměr Starostů a nezávislých šéf jejich středočeského zastupitelského klubu Věslav Michalik.

Zejména nyní v době klimatických změn je přístup k pitné vodě klíčový. V obcích, které nemají obecní vodovod, a jsou odkázány pouze na vodu ze studen, může dojít i k nejhoršímu: voda přestane téct úplně, jak se to stalo vloni třeba v Mnichovicích.

Koalice ANO a ČSSD spolu s hlasy komunistů nicméně mimořádnou pomoc takto postiženým obcím odmítla. Miliony tak spolkne Krajská správa a údržba silnic, na jejíž netransparentní hospodaření upozorňují zastupitelé STAN už více než rok.

Dalších padesát milionů korun ze sdílených daní půjde na participativní rozpočet, rozhodli radní. Podle jakého klíče se ale budou peníze rozdělovat, už ale neřekli. „STAN rozhodně vítá myšlenku participativního rozpočtu, a rozhodně ji podpoří. Než ale schválíme tak velkou částku, bylo by dobré vědět, jak chce kraj peníze rozdělovat. Slíbili nám, že nám to řeknou v listopadu, ale takovou částku bychom měli všichni schvalovat minimálně s vědomím, jak bude dále porcována,“ upozornil předseda STAN Vít Rakušan.

Ing. Věslav Michalik, CSc, předseda klubu zastupitelů STAN

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veselý (ČSSD): Nenecháme děti v nouzi

10:57 Veselý (ČSSD): Nenecháme děti v nouzi

Komentář na facebookovém profilu k návrhu zálohovaného výživného