Michalik (STAN): Středočeští maturanti jsou třetí nejhorší v republice. Vzdělání není pro kraj priorita

28.01.2020 5:29

Středočeští maturanti jsou třetí nejhorší v republice. Vyplývá to ze Zprávy o výsledcích maturitní zkoušky ve Středočeském kraji, kterou v pondělí projednali středočeští zastupitelé.

Michalik (STAN): Středočeští maturanti jsou třetí nejhorší v republice. Vzdělání není pro kraj priorita
Foto: Archiv
Popisek: Starosta obce Dolní Břežany Věslav Michalik
reklama

Dokument porovnává schopnosti žáků ve všech čtrnácti krajích, vychází z výsledků maturitní zkoušky konané ve středních školách v jarním zkušebním období školního roku 2018/2019. Výsledky zpracovalo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání.

„V úspěšnosti žáků u maturity jsme mezi 14 kraji třetí od konce. Nejhůř jsou na tom odborné školy, tam jsme celkově předposlední, v matematice dokonce nejhorší. U gymnázii jsme někde uprostřed. Bohužel, vzdělání není pro středočeskou koalici ANOČSSDKSČM prioritou,“ komentoval výsledky průzkumu šéf středočeských zastupitelů za STAN Věslav Michalik.

Hnutí STAN dlouhodobě upozorňuje na to, že vedení kraje chybí chuť se oblastí školství zabývat, neexistuje dlouhodobý plán optimalizace sítě středních škol, kraj nereaguje na nárůst obyvatel v prstenci kolem Prahy. I proto zastupitelé STAN navrhovali v minulosti odvolání radního pro školství Zdeňka Seidla (ČSSD), koalice ANO, ČSSD a komunistů byla ale proti.

„Pro kraj, který by měl upalovat od montoven k technologiím a vyšší přidané hodnotě, není výsledná zpráva o studentech středních škol dobrá zpráva. Chce to radikální změnu. Čím dříve, tím lépe,“ dodal Michalik.

Koalice ve stejném bloku předložila i výroční zprávu o stavu krajského školství za loňský rok, STAN ji však navrhnul vrátit k přepracování.

„Zpráv se vlastně vůbec problémy středočeské vzdělávací soustavy vůbec nezabývá, neřeší skutečné problémy, jako třeba kritický nedostatek míst ve školách nebo právě velmi nízkou úspěšnost u maturitních zkoušek,“ upozornil středočeský zastupitel za STAN Martin Macháček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Ve stínu krize - špatně i protizákonně

12:28 Niedermayer (TOP 09): Ve stínu krize - špatně i protizákonně

Komentář na facebookovém profilu k špatným zákonům a rozhodnutím, přijímaným pod rouškou nouzového s…