Michalik (STAN): V minulosti byl „talentovaný“ synonymem sprostého slova

17. 2. 2016 8:36

V Dlouhodobém záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ve Středočeském kraji na rok 2016 až 2020 vedení kraje zapomíná, že kvalitní učitel je základním předpokladem pro vzdělaného žáka. Kraj také neklade důraz na nutnou změnu kvality výuky středních technických škol.

Michalik (STAN): V minulosti byl „talentovaný“ synonymem sprostého slova
Foto: Archiv
Popisek: Starosta obce Dolní Břežany Věslav Michalik
reklama

Klub zastupitelů TOP 09 a STAN podpořil Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ve Středočeském kraji. V některých aspektech však opoziční zastupitelé s vedením kraje nesouhlasí. Jedním z nich je například podpora výstavby mateřských škol ze středočeského rozpočtu, neboť je na ně více než dostatek peněz z evropských fondů.

Podle předsedy klubu Věslava Michalilka (STAN) naopak podporují záměr řešit nedostatečnou kapacitu základních škol nebo měnit strukturu středoškolských oborů tak, aby absolventi našli uplatnění. „Jsme rádi, že se v koncepci objevuje podpora talentů, protože v minulosti „talentovaný“ bylo synonymem sprostého slova. Do jisté míry chápeme záměr nezvyšovat kapacitu víceletých gymnázií. To, co nám v záměru zcela chybí, je otázka učitelů. Dovednost žáků přece závisí na kvalitě učitelů a my bychom se měli snažit do středočeského kraje přilákat ty nejlepší. To strategie vzdělávání vůbec neřeší,“ uvádí dále Michalik. 

Zastupitelé za TOP 09 a STAN dále zcela ve strategii postrádají reakci na probíhající čtvrtou průmyslovou revoluci, digitalizaci a automatizaci. „Střední technické školy na to musí reagovat zavedením nových interdisciplinárních programů, seznamováním všech se základy kyberneticko-fyzikálních systémů apod. Většina středních technických škol zatím stále své absolventy připravuje na prostředí minulého století“, dodává Michalik. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Starosta Jiraský: Vztahy a lidi jsou teď důležitější než majetek a peníze

22:41 Starosta Jiraský: Vztahy a lidi jsou teď důležitější než majetek a peníze

Poděkování starosty Františka Jiraského obyvatelům Vysokého Mýta.