Mikulášek (ČSSD): Turistický průvodce není Charlie Hebdo

03.04.2017 17:38

Nový oficiální turistický průvodce Brna, placený z veřejných peněz, si dělá nemístnou, až urážlivou legraci z jihomoravských měst. Nejsem žádný „suchopár“, ale průvodce není „kniha humoresek“ ani satirický časopis.

Mikulášek (ČSSD): Turistický průvodce není Charlie Hebdo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo ČSSD

„Publikace, kterou vydalo Turistické informační centrum města Brna (TIC), píše například o Kuřimi jako o pracovním táboře nebo o Rousínově jako o sídle firmy na výrobu hracích automatů, ve kterých lidé utápějí svou budoucnost.“

Kuřim jako pracovní tábor. Nový průvodce Brnem naštval starosty

Takže tady vůbec nejde o svobodu slova, ale o to, že je rozdíl, když něco napíšu sám za sebe do blogu, článku či do nějaké svojí knihy, a když totéž napíšu do oficiálního materiálu pod hlavičkou nějakého města či obce, nota bene určeného ne jen našim, ale i zahraničním turistům, kteří pro český styl humoru nemusí mít až takové pochopení, třeba proto, že na něj z domova nejsou zvyklí. Někde jsem četl, že právě takovou zkušenost mají Češi se Švédy, kteří prý často naše sarkazmy berou až příliš vážně, než si zvyknou na to, že v Česku to bereme jinak, což by si měli uvědomit hlavně ti brněnští pohlaváři, kteří utrácejí nemalé veřejné peníze na zahraniční cesty a holedbají se tím, jak se v tom či onom inspirují různými západoevropskými městy.

A skutečně, nemýlíte se, pokud vám tento „způsob nadsázky a sebeironie“ připomíná jisté nejmenované hnutí, jež je součástí brněnské koalice:

„Jakubské náměstí je prý tím správným místem, kde se dá Žít Brno.“

Ovšem „holky a kluci“ z Žít Brno si neuvědomují, že mnoho turistů takovouto „nadsázku“ nemusí „správně pochopit“, a že se třeba také někomu nemusí líbit tahle skrytá sebepropagace.

Jsem zvědav, jak by se lidem takto „humoristicky“, „pokrokově“ a multikulturně zaměřeným zamlouvalo, kdyby nějaká cestovka v kapitole o Turecku svého katalogu letních dovolených napsala třeba, že na istanbulském bazaru můžete svou dceru prodat za 10 až 50 velbloudů, podle věku, krásy a kuchařských dovedností..., a vydával by tuhle samozřejmě naprosto nepravdivou smyšlenku za „ironii a nadsázku“. Spíš by začali křičet něco o „islamofobii“, a tady bych křičel taky, neboť ač kritik islámu, jsem přesvědčen, že takovéhle „legrácky“ prostě do informací pro turisty nepatří!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ČSSD

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti prosadili návrh na lepší dostupnost léčebného konopí i odbourání nesmyslné regulace

12:28 Piráti prosadili návrh na lepší dostupnost léčebného konopí i odbourání nesmyslné regulace

Sněmovna přehlasovala Senát a finálně schválila novelu zákona o návykových látkách s pirátskými pozm…