Ministr Babiš: Kauza Čapí hnízdo je další politickou objednávkou s cílem mě poškodit

10.03.2016 17:21

Reakce Andreje Babiše na včerejší vyjádření, které dal serveru Novinky.cz

Ministr Babiš: Kauza Čapí hnízdo je další politickou objednávkou s cílem mě poškodit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Vracím se ke včerejší reakci na váš dotaz, ve které jsem se špatně vyjádřil. Samozřejmě že jedna z mých firem vlastní Čapí hnízdo od roku 2014. Reagoval jsem na vaše tvrzení, že jsem přiznal vlastnictví Čapího hnízda až v roce 2014, což není pravda, protože já osobně jsem nikdy nebyl akcionářem ani vlastníkem Čapího hnízda. Stejně tak v době podání žádosti na evropskou dotaci v roce 2008 nebyla žádná firma Agrofertu akcionářem nebo majitelem farmy Čapí hnízdo.

Důkazem toho je, že Čapí hnízdo od roku 2008 do roku 2013 nefigurovalo v konsolidované účetní závěrce Agrofertu ověřené renomovaným auditorem.

Je třeba zdůraznit, že se jedná o projekt financovaný z evropských dotací. Projekt byl v letech 2010, 2011, 2012 celkem třikrát kontrolován ROP Střední Čechy. I když tyto audity neshledaly pochybení oprávněnosti čerpání dotace, byl v dubnu 2013 realizován mimořádný audit ministerstvem financí ČR za doby ministrování Miroslava Kalouska, který také neshledal pochybení oprávněnosti poskytnutí dotace.

Po neúspěšných dlouholetých kampaních proti mně o StB, biopalivech nebo střetu zájmu je stávající kampaň, která se týká kauzy staré 8 let, další politickou objednávkou s cílem poškodit moji osobu.

Na základě anonymů zaslaných do Bruselu tento projekt aktuálně prověřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF, který jen zřízen k ochraně zájmů Evropské unie a vykonává své vyšetřovací pravomoci zcela nezávisle i na Evropské komisi. Zároveň na základě anonymů je Čapí hnízdo prověřováno Evropskou komisí a na základě anonymního trestního oznámení ho prošetřuje i česká policie. Podle stávající mediální kampaně to vypadá, že tento projekt vyšetřují také někteří novináři, jako by tím nahrazovali orgány činné v trestním řízení a dokonce nastiňují postup policie při vyšetřován&iac ute;. Přitom se jedná o živou kauzu. Někteří novináři jdou dokonce tak daleko, že si vymyslí zásah policie na Čapím hnízdě a pak se mě ptají, co tomu říkám. Přitom policie na Čapím hnízdě nikdy nezasahovala, o čemž se ti samí novináři jeli i přesvědčit.

Stávající kampaň je pomstou některých mých bývalých kolegů, kterou živí opozice, jež se na této kampani zviditelňuje. Zásadně odmítám spekulace spojené s mojí osobou. Podstatné je, aby celý tento případ byl řádně vyšetřen hlavně evropským úřadem OLAF a Evropskou komisí, vzhledem k tomu, že se jedná o jejich peníze a zároveň ale i českou policií.

Zároveň odmítám, že jde o luxusní sídlo pro vybranou společnost, jak píší někteří novináři. Právě naopak. Čapí hnízdo zaměstnává několik desítek lidí z regionu a pro tisíce dětí a rodin je skvělým místem pro víkendovou relaxaci. Organizují se tu i školní výlety a dětské tábory.

Andrej Babiš

Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • Premiér v demisi
  • předseda vlády

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

14:50 Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD.