Ministři financí členských zemí EU zahájili své pravidelné zasedání v Bruselu pracovní snídaní, která byla věnována zejména aktuální situaci Řecka po víkendovém mimořádném summitu lídrů zemí Eurozóny. Hlavním diskutovaných tématem byla otázka dočasné resp. překlenovací finanční půjčky Řecku do doby, než budou uzavřena vyjednávání o již třetím balíku finanční pomoci. Ministři hovořili o možnosti využití financí z Evropského finančního a stabilizačního mechanismu (EFSM), na kterém se podílí všechny státy osmadvacítky. K této myšlence se vyjádřila kriticky celá řada členských států včetně ČR. „ČR nesouhlasí s řešením, které jde na úkor evropského rozpočtu a odmítá ručit za řecké dluhy,“ uvedl ministr Babiš. „Ve vystupování zejména členských zemí mimo eurozónu jednoznačně zaznělo odmítnutí použití fondu EFSM a použití peněz rozpočtu EU na překlenovací úvěr pro Řecko. Navíc je zde rozhodnutí Evropské rady (pozn. hlav států a vlád EU) z roku 2010, které říká, že platnost fondu končí v roce 2013. Pravidla a rozhodnutí je třeba respektovat,“ doplnil vicepremiér.
Zpráva pěti předsedů
Na jednání Rady ECOFIN představilo Lucembursko, země předsedající Radě EU v druhém pololetí, také své priority. V hospodářské a finanční oblasti se hodlá zaměřit na dokončení Evropského fondu pro strategické investice (EFSI) resp. vytváření příznivého investičního prostředí, dále na vytváření Unie kapitálových trhů a na boj proti daňovým únikům a podvodům.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV