Ministr Bartoš: Žádáme EU o pomoc s uprchlickou krizí

12.04.2022 9:09 | Tisková zpráva

Ministr Ivan Bartoš zorganizoval online jednání devíti nejspostiženějších zemí uprchlickou krizí. Zástupci zemí V4, Rumunska, Bulharska a tří pobaltských států jednali na pracovní úrovni o dalších krocích.

Ministr Bartoš: Žádáme EU o pomoc s uprchlickou krizí
Foto: Reprofoto: CNN Prima News
Popisek: Ivan Bartoš (Piráti)

Prodiskutovali podrobně návrhy opatření, které by v současné situaci pomohly těmto státům zaměřit prostředky fondů EU tam, kde je to nyní nejvíce potřeba.

„Společně s kolegy z dalších osmi států oceňujeme dosavadní kroky Evropské komise, ale současně se shodujeme na potřebě ještě větší úpravy pravidel směrem k flexibilnějšímu využití evropských prostředků. Aktuální krize dopadá i na příjemce realizující projekty v současném období a část z nich se dostává do obtíží s jejich dokončením. Chystáme společný dopis, kde Evropské komisi navrhneme konkrétní řešení,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Ve společném dopise ministři těchto devíti států vyzvou Evropskou komisi, aby prodloužila čas na dokončení projektů, tedy umožnila příjemcům dotací proplatit způsobilé výdaje až o rok později, a více rozvolnila dílčí pravidla v končícím programovém období.

Jako jeden hlas zaznívá požadavek na urychlené schválení programů v novém programovém období 2021–2027, abych bylo možné co nejdřív začít proplácet projekty, které pomohou uprchlíkům v zemích východní a střední Evropy.

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D.

  • Piráti
  • Místopředseda vlády pro digitalizaci
  • místopředseda vlády

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

22:01 Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

Ve Strakově akademii se konalo v pořadí již 400. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Ra…