Ministr Baxa: Medaile Artis Bohemiae Amícis pro Miloše Horanského

08.12.2022 4:33

Ministr kultury Martin Baxa udělil medaili Artis Bohemiae Amicis profesoru Miloši Horanskému

Ministr Baxa: Medaile Artis Bohemiae Amícis pro Miloše Horanského
Foto: Repro TV Barrandov
Popisek: Ministr kultury Martin Baxa (ODS)

Významný básník, spisovatel a režisér Miloš Horanský, někdejší umělecký šéf Západočeského divadla v Chebu, Činohry Státního divadla F.X. Šaldy či pražského Divadla ABC a děkan Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze, se během své umělecké kariéry zasloužil o rozvoj českého scénického umění. 

Anketa

Dáte za Vánoce (v součtu výdajů) letos víc než loni?

hlasovalo: 11713 lidí

V rámci své pedagogické činnosti se podílel na výchově a profesní přípravě celé řady významných divadelních tvůrců. Po roce 2000 se jeho zájem o pozvedání české kultury zaměřil především na oblast mluveného slova. Jako člen představenstva spolku Slovo a hlas dodnes usiluje o všestrannou podporu kultury mluveného projevu, a to i prostřednictvím festivalu Poděbradské dny poezie. Medaili dnes z rukou ministra kultury Martina Baxy převzala manželka profesora Horanského, pí Ladislava Horanská.

„Přínos pana profesora Miloše Horanského nejen v oblasti divadla, ale i v oblasti literatury a péče o kulturu mluveného projevu je nesporný. Jsem nesmírně rád, že jsem měl možnost mu udělit medaili Artis Bohemiae Amícis za šíření dobrého jména české kultury doma i ve světě a poděkovat mu za jeho celoživotní uměleckou a pedagogickou práci,“ řekl ministr kultury Martin Baxa.

Profesor Miloš Horanský se narodil 14. června 1932 na Slovensku ve Velké Bytči. Po vzniku Slovenského státu se rodina přestěhovala do Kroměříže (1939), kde Horanský vychodil obecnou školu a gymnázium. V letech 1950–1954 studoval divadelní režii na DAMU v Praze a JAMU v Brně, kde také absolvoval inscenací hry Aleksandra Nikolajeviče Ostrovského Pozdní láska. V roce 1968 byl jedním ze zakladatelů a členem vedení Klubu angažovaných nestraníků. V letech 1970–1973 spolu s Františkem Hrdličkou a Zdenou Bratršovskou spoluvytvářel experimentální Bílé divadlo. Pracoval jako režisér v Beskydském divadle v Novém Jičíně, ve Slezském divadle v Opavě, v ostravském Státním divadle, v pražském Divadle E. F. Buriana, v Západočeském divadle v Chebu (také umělecký šéf souboru), ve Státním divadle F. X. Šaldy v Liberci (také šéf činohry), v Divadle Jaroslava Průchy na Kladně, v Městských divadlech pražských. V letech 1991–1993 byl uměleckým šéfem pražského Divadla ABC. Od roku 1991 vyučuje na DAMU (docent 1993), v letech 1994–1997 byl jejím děkanem. Roku 1997 byl jmenován profesorem. V letech 1990–1991 byl v Divadelní obci místopředsedou sekce Slovo, od května 1992 do jara 1994 byl předsedou Sdružení nezávislých spisovatelů K 89. Je autorem několika sbírek poezie. Nejen v Horanského prvotině (Lunovrat), ale v celé jeho lyrické tvorbě se připomínají literární inspirace. Je držitelem Zlaté medaile AMU za významnou pedagogickou práci v oblasti českého divadla. V minulosti ji obdržely takové osobnosti, jako je například Karel Vachek, Vojtěch Jasný, Věra Chytilová Jiří Hlaváč nebo Ivan Kurz. Na DAMU byla naposledy předána zesnulému herci a pedagogovi Ladislavu Mrkvičkovi.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Bartoš: Vůle v České republice mít vlastnické bydlení je zakořeněná

23:07 Ministr Bartoš: Vůle v České republice mít vlastnické bydlení je zakořeněná

Projev na 23. schůzi Senátu ČR 17. dubna 2024 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 211/2000 Sb.,…