Ministr Baxa: Nechci zpřísňovat opatření v kultuře kvůli omikronu

23.01.2022 9:15 | Tisková zpráva

Aktuální fungování kulturních institucí v sevření pravidel kolem covidu, legislativní priority i rozdělování peněz na kulturu z Národního plánu obnovy, to jsou témata, o kterých v rozhovoru mluvil nový ministr kultury Martin Baxa.

Ministr Baxa: Nechci zpřísňovat opatření v kultuře kvůli omikronu
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Martin Baxa (SPOLU)

V současné době se v kontextu pandemie koronaviru řeší varianta omikron. Čísla nakažených se výrazně zvedají. Hrozí uzavírka kulturních institucí? „Já se zasazuji o to, aby nedošlo k dalšímu zpřísňování restrikcí v kultuře. A i v kontextu nastupující varianty omikron budeme za ministerstvo kultury prosazovat, aby ke zpřísňování nedošlo,“ říká Martin Baxa a dodává: „Za sebe chci zdůraznit, že opatření se v kultuře dodržují, a tedy obviňovaní kulturních akcí z toho, že se v rámci nich covid šíří, jsou nepravdivá.“

Jedním z úkolů, které musí nový ministr kultury řešit v nejbližší době, je rozdělení financí na kulturu z Národního plánu obnovy. Národní plán obnovy je strategickým dokumentem, kterým Česká republika žádá o finanční příspěvek z evropského Nástroje pro oživení a odolnost ve formě grantů. Česko dá na rozvoj kultury a kreativního průmyslu v rámci Národního plánu obnovy víc než sedm miliard korun. Další finance pak umělci mohou získat z evropských programů, jako je Kreativní Evropa.

„Tyto peníze by mohly podpořit v rámci kultury aktivity, které dříve podpořeny být nemohly. Finance jsou určeny na vzdělávání ve školách, podporu mobility umělců, podporu kreativity, digitalizaci atd. Peníze musí být rozděleny do roku 2025,“ dodává Martin Baxa.

Celý rozhovor si můžete poslechnout ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: PV

Jaké řešení nabízíte VY?

Proč jako politička vládní strany, ke všemu za Prahu nepomůžete vyřešit situaci s uprchlíky? Vždy jste se prezentovala jako schopná politička, co rozumí sociální politice a je pravda, že jste se jí věnovala, ale zdá se, že jen do té doby, než ze slov došlo na činy, ptotože jak vám kritika šla, tak t...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Fischer: Některé státy začínají blokovat společný postup

15:27 Senátor Fischer: Některé státy začínají blokovat společný postup

Projev na 25. schůzi Senátu 18. května 2022 k nařízení EU o opatřeních na zajištění bezpečnosti dodá…