Ministr Blažek k návrhu změny výpočtu platů soudců a kárné odpovědnosti

22.05.2023 15:14 | Tisková zpráva

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek již podruhé jednal s představiteli justice o aktuálně připravovaném návrhu změny výpočtového koeficientu pro stanovení platové základny soudců.

Ministr Blažek k návrhu změny výpočtu platů soudců a kárné odpovědnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek

Dalším tématem jednání byl návrh zákona o kárné odpovědnosti soudců a státních zástupců. Nad základními parametry zákona došlo během jednání ke shodě.

Anketa

Má ministr financí Zbyněk Stanjura vaši důvěru?

1%
97%
hlasovalo: 44435 lidí

„U návrhu změny výpočtového koeficientu pro stanovení platové základny soudců je cílem vyhovět nálezům Ústavního soudu. Uvedený postup odpovídá dosavadní judikatuře Ústavního soudu ve věci soudcovských platů, který se konkrétně tématu jejich snižování či zmrazování meritorně již mnohokrát věnoval,“ uvedl na jednání ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Snížení platové základny kopíruje míru růstu průměrné nominální mzdy mezi lety 2021 a 2022. Konečný efekt tohoto optického snížení platové základny tak bude mít za následek faktické zmrazení platů, nikoliv jejich nominální snížení.

Tento formát zmrazování platů s sebou nenese náhlý „skok“ po skončení doby zmrazení, a nenastane tedy situace, kdy po jedno- či víceletém zmrazení platů dochází k náhlému zvýšení nominální výše platů soudců a politiků kumulovaně ve větším objemu za několik let, čímž nedojde k ještě většímu rozevírání nůžek mezi platy ve veřejné sféře.

Dalším bodem jednání byl návrh zákona o kárné odpovědnosti soudců a státních zástupců, který zavádí dvoustupňové kárné řízení, tak jak to po České republice požaduje mezinárodní protikorupční organizace GRECO a jak se předchozí vláda zavázala v Národním plánu obnovy. Nad základními parametry zákona došlo během jednání ke shodě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

boj s dezinformacemi

Dobrý den, proč se podle vás šíří dezinformace? Není to náhodou proto, že vy politici špatně komunikujete? Ostatně na špatnou komunikaci této vlády poukazují mnozí. A jak přesně s nimi chcete bojovat? Budete odsuzovat všechny názory, které se neslučují s těmi vašemi? To totiž teď děláte. A ještě je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový (TOP 09): Lukáše Řádka v Evropském parlamentu potřebujeme

6:04 Nový (TOP 09): Lukáše Řádka v Evropském parlamentu potřebujeme

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k volbám do Evropského parlamentu.