Ministr Brabec: Emise skleníkových plynů snižujeme. O naplnění cílů nemusíme mít obavy

05.11.2016 20:19 | Zprávy
autor: PV

Včera vstoupila v platnost klimatická dohoda z Paříže.

Ministr Brabec: Emise skleníkových plynů snižujeme. O naplnění cílů nemusíme mít obavy
Foto: ANO
Popisek: Ministr životního prostředí Richard Brabec

Po necelém roce od přijetí smlouvy na jednání států OSN v Paříži vstupuje dnes 4. listopadu 2016 oficiálně v platnost mezinárodní klimatická dohoda [1]. Jde nesporně o veliký úspěch i rekordně krátkou dobu mezi schválením dohody na jednání konference OSN a vstupem samotné dohody v platnost. Před 30 dny totiž byly naplněny podmínky pro vstup v platnost této smlouvy, poté co ji ratifikovalo 55 smluvních stran Rámcové úmluvy OSN, jejichž souhrnný podíl na globálních emisích skleníkových plynů dosahoval 55 %. Od naplnění těchto podmínek zítra uplyne měsíc a smlouva tak vstoupí v platnost.

Pařížská klimatická dohoda upravuje mezinárodní rámec ochrany klimatu po roce 2020, kdy nahradí svého předchůdce - Kjótský protokol.

„Jejím hlavním cílem je přispět k výraznému snížení produkce emisí skleníkových plynů, udržet nárůst průměrné globální teploty výrazně pod hranicí 2° C v porovnání s obdobím před průmyslovou revolucí a usilovat o to, aby nárůst teploty nepřekročil hranici 1,5 °C,“přibližuje význam Dohody ministr životního prostředí Richard Brabec.

Dohoda přináší také důležitou změnu v tom, že si všechny státy bez rozdílu (tedy rozvinuté i rozvojové) musí stanovit konkrétní příspěvek ke snižování emisí skleníkových plynů a tento příspěvek také naplnit.

Česká republika se společně s EU a jejími členskými státy zavázala snížit emise skleníkových plynů o 40 % do roku 2030 v porovnání s rokem 1990.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Neschopnost ratifikovat Istanbulskou úmluvu

13:02 Niedermayer (TOP 09): Neschopnost ratifikovat Istanbulskou úmluvu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zamítnuté Istanbulské úmluvě.