Ministr Brabec: Zákaz se kamen a krbů netýká

16.01.2019 11:17

Reakce MŽP na článek v Deníku: Stát zvažuje zakázat chatařům čoudící kamna

Ministr Brabec: Zákaz se kamen a krbů netýká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr životního prostředí Richard Brabec

MŽP odmítá informaci zveřejněnou ve včerejším Deníku ZDE. Chystáme se v budoucnu sice zaměřit na rekreační objekty, ale dotacemi na výměnu kamen, ne restrikcemi. Již dnes prostřednictvím programu Nová zelená úsporám dáváme dotace na výměnu kamen v rodinných domech a připravujeme dotační podporu právě i na kamna v rekreačních objektech využívaných k trvalému obývání, takových je v ČR asi 80 tisíc. Zároveň dodáváme, že již dnes je v kompetenci obcí zakázat na svém území vytápění pevnými palivy, to znamená i v krbech a kamnech, a je zcela na obcích, jak této možnosti využijí.

„V článku se objevuje nesmysl, že by se stát chystal nově omezit i vytápění kamny a krby v rekreačních objektech. Záměr ministerstva je zcela opačný. Z analýz, které máme zpracované, vyplývá, že kamna, krby a podobná zařízení v rekreačních domech, které jsou ale trvale obývány, jsou právě kamna dalším velmi významným producentem emisí jemných prachových částic a rakovinotvorného benzo(a)pyrenu. Na tyto zdroje se proto budeme logicky v budoucnu zaměřovat, ale s naší dotační podporou, pokud budou v budoucnu prostředky plynoucí např. z prodeje emisních povolenek, ne skrze zákazy a regulaci,“ zdůrazňuje ministr Richard Brabec.

V článku došlo k dezinterpretaci vyjádření ředitele odboru ochrany ovzduší Kurta Dědiče, který k tomu dodává: "Ta informace je zcela vytržená z kontextu. V současné době žádná omezení pro chataře a chalupáře nepřipravujeme. Redaktorovi jsem se vyjádřil k aktuálnímu zákazu kotlů 1. a 2. emisní třídy, ať už jsou v rodinných domech nebo v rekreačních objektech. Bude platný od 1. 9. 2022, to je fakt známý od roku 2012. Tento zákaz se ale kamen a krbů netýká."

Podle stávajícího znění zákona však již dnes obce mohou tato zařízení na svém území zakázat. Zmocnění k vydání obecně závazné vyhlášky mají k dispozici od září 2018 a kromě toho, že mohou na svém území zakázat spalování vybraných druhů paliv (které samy stanoví) v kotlech 1. a 2. emisní třídy ještě před 1. 9. 2022, tak mohou tímto způsobem regulovat také topidla (tedy kamna, krby a podobná zařízení), a to jak před, tak po roce 2022.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…