Ministr Chvojka: Seniorky jsou ohroženy chudobou více

04.06.2017 22:01

Ze zprávy o naplňování rovnosti žen a mužů za rok 2016 vyplývá, že rozdíly v odměňování žen a mužů nemizí. Zvyšuje se ohrožení žen chudobou, a to především v důchodovém věku.

Ministr Chvojka: Seniorky jsou ohroženy chudobou více
Foto: ReproFoto: TV Prima
Popisek: Ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) v pořadu Partie.

„Přesto, že navyšujeme penze pravidelně, jsou naši důchodci ohrožováni dluhovými pastmi a exekucemi. Ženy mají díky nižším mzdám a době strávení na mateřské nižší penze. Jsem přesvědčen, že do budoucna musíme změnit systém valorizace důchodů. Ženy nemůžou být v podstatě trestány za péči o děti, to je nespravedlivé,“ uvedl Jan Chvojka, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu. 

V roce 2016 byla výše průměrného starobního důchodu u žen 10 299 Kč (meziroční nárůst o 253 Kč), zatímco u mužů 12 550 Kč (meziroční nárůst o 292 Kč) tedy rozdíl 18 %. Tři čtvrtiny starobních důchodců jsou ohroženi příjmovou chudobou, 85 % z nich jsou ženy. Ženy 65leté a starší zaujímají mezi starobními důchodci ohroženými příjmovou chudobou více než polovinu.

S tímto souvisí i doporučení Rady vlády ČR pro rovnost žen a mužů v oblasti sladění pracovního, soukromého a rodinného života, podle kterého by se měly důsledně začít poskytovat možnost pružné pracovní/služební doby, rozšířit možností péče o děti předškolního věku nebo upravit právní normy tak, aby odpovídaly potřebám práce z domova.

Vládní materiál zpracovaný týmem ministra Chvojky shrnuje, co se odehrálo v oblasti rovnosti žen a mužů v roce 2016 v České republice a na úrovni EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Plaga: Pokud nebudeme mít garanci navýšení peněz, je hazardem reformu spouštět

21:49 Ministr Plaga: Pokud nebudeme mít garanci navýšení peněz, je hazardem reformu spouštět

Ministr jednal se členy tripartity o platech ve školství a reformě financování.