Ministr Dienstbier: Každý člověk má právo na důstojnost bez ohledu na barvu pleti, sexuální orientaci, původ

10.12.2015 17:52

Ministr Dienstbier vyzdvihuje význam Mezinárodního dne lidských práv.

Ministr Dienstbier: Každý člověk má právo na důstojnost bez ohledu na barvu pleti, sexuální orientaci, původ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier
reklama

Mezinárodní den lidských práv si dnes celý svět připomíná na počest Všeobecné deklarace lidských práv schválené Valným shromážděním OSN 10. prosince 1948. V letošním roce se tento významný den zaměřuje na zdůraznění čtyř základních svobod tvořících základ všeobecné deklarace – svobodu projevu, svobodu vyznání, osvobození od chudoby a osvobození od strachu.

Valné shromáždění vyhlásilo tuto deklaraci jako společný cíl pro všechny národy a státy za tím účelem, aby se každý jednotlivec a každý orgán společnosti snažil výchovou a vyučováním rozšířit úctu k těmto právům a svobodám a zajistit jejich postupné všeobecné uznávání a zachovávání.

Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier vyzdvihuje význam tohoto dne. „Je nutné si stále připomínat, že každý člověk má právo na důstojnost, úctu a svobodu bez ohledu na rasovou příslušnost, barvu pleti, pohlaví, sexuální orientaci, jazyk, náboženství, politické i jiné názory, národnostní a společenský původ, protože to stále není samozřejmostí,“ říká.

Vláda se ve svém programovém prohlášení přímo zavázala, že bude usilovat o vysoký standard ochrany lidských práv a že svobodu a rovnost každého člověka v důstojnosti i právech bude považovat nejen za formální princip, ale i za závazek vytvářet podmínky pro důstojný a plnohodnotný život všech lidí v České republice včetně příslušníků menšin všeho druhu a jakkoli znevýhodněných či slabších jednotlivců. „Mým úkolem je snažit se, aby vláda v tomto ohledu slib plnila,“ podotýká ministr Dienstbier. Vyvážený a nezaujatý pohled na stav lidských práv v zemi ministr poskytuje vládě v každoročně předkládané Zprávě o stavu lidských práv v České republice, která vychází z podkladů poskytnutých ústředními orgány státní správy, odborníky z nejvyšších soudů a akademické sféry i členy Rady vlády ČR pro lidská práva a jejích výborů a dalšími nevládními organizacemi.

Jsou to právě nevládní organizace, které hrají významnou roli v prosazování a ochraně lidských práv v celé jejich šíři. Proto i letos ministr u příležitosti tohoto významného dne naváže na loni založenou tradici a sejde se zástupci nevládních neziskových organizací, aby jim poděkoval za jejich úsilí a podpořil je v něm do budoucna. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondráček (TOP 09): Návrat do škol

16:32 Vondráček (TOP 09): Návrat do škol

17. 5. 2021 – magické datum, kdy s konečnou platností přestaneme rotovat a měli bychom především dle…