Ministr Dienstbier jednal s ministrem vnitra Bádenska–Württemberska o německé menšině v ČR

25. 10. 2015 10:40

Ministr Jiří Dienstbier, který má v gesci problematiku národnostních menšin, se sešel s Reinholdem Gallem, ministrem vnitra spolkové země Bádensko–Württembersko. Hlavním tématem jejich jednání bylo postavení a současná situace německé menšiny v České republice.

Ministr Dienstbier jednal s ministrem vnitra Bádenska–Württemberska o německé menšině v ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier
reklama

V německé delegaci byli mimo jiné i Herbert Hellstern, ředitel oddělení pro ochranu obyvatelstva, ochranu ústavy a pro kulturu a dějiny Němců ve východní Evropě, Klaus Hoffmann, předseda sudetoněmeckého landsmanšaftu v Bádensku-Württembersku, Bruno Klemsche, zástupce předsedy landsmanšaftu v Bádensku-Württembersku a Arndt Freiherr Freyteg von Loringhoven, německý velvyslanec.

Za Úřad vlády ČR se jednání mimo ministra Dienstbiera zúčastnili Milan Pospíšil, vedoucí sekretariátu Rady vlády pro národnostní menšiny, a Martin Dzingel, předseda Zemského shromáždění Němců v ČR, místopředseda Rady.

Ministr Dienstbier jednal s ministrem vnitra Bádenska–Württemberska

Ministr Dienstbier vysvětlil německým hostům, jak je u nás nastaven systém v přístupu státu k národnostním menšinám, jaké je postavení Rady vlády pro národnostní menšiny, jejíž je předseda, jaké má Rada mechanismy, jaké pravomoce, že může žádat po vládě provedení určitých opatření apod.

Rada podle něj zároveň dělá prostředníka při řešení vzniklých problémů – jako tomu například bylo letos ve vztahu k Českému rozhlasu a jeho vysílání pro národnostní menšiny. Na Radu byli několikrát pozváni zástupci tohoto veřejnoprávního média a společně se našlo řešení, jak situaci napravit.

Ministr Dienstbier zároveň členy delegace informoval, že kromě Rady jako celostátního orgánu existují na místní a regionální úrovni i obdobné Výbory pro národnostní menšiny.  Těch je zhruba padesát a v sedmi z nich mají Němci své zastoupení. Kromě toho jsou zástupci německé menšiny i ve dvou statutárních městech (Liberec a Chomutov) a v hl. m. Praze. A též v kraji Karlovarském a Ústeckém.  

Na závěr obě strany shodně konstatovaly, že vztahy mezi Čechy a německou menšinou jsou na dobré úrovni a nevyskytuje se žádný závažný problém.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátorka Vítková: Úsilí za zdravé a prosperující lesy pokračuje

17:19 Senátorka Vítková: Úsilí za zdravé a prosperující lesy pokračuje

Senátorka Jaromíra Vítková se zúčastnila ve čtvrtek 13. února Valné hromady Komory soukromých lesů v…