Ministr Hamáček: ČR přijme Bělorusy, kteří potřebují lékařskou pomoc

25.8.2020 3:45 odp.

Vláda 24. srpna 2020 schválila návrh Ministerstva vnitra na poskytnutí pomoci občanům Běloruské republiky prostřednictvím programu MEDEVAC. Česká republika přijme vybrané běloruské občany a poskytne jim potřebnou zdravotní a rehabilitační péči. Návrh je reakcí na současnou situaci v Bělorusku po prezidentských volbách.

Ministr Hamáček: ČR přijme Bělorusy, kteří potřebují lékařskou pomoc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček

S ohledem na současnou znepokojivou situaci v Bělorusku zajistí Ministerstvo vnitra ve spolupráci s dalšími resorty realizaci programu MEDEVAC. Ten umožní přijetí a poskytnutí zdravotní a rehabilitační péče osobám zraněným při střetu s bezpečnostními složkami a perzekvovaným v souvislosti s protivládními protesty.

‚‚Ministerstvo vnitra bude koordinovat výběr osob, uhradí náklady vzniklé s přijetím do země, ubytování a další případné náklady související s pandemií koronaviru, jako je například testování,‘‘ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že to je to nejmenší, co můžeme pro běloruské občany udělat. Vnitro zajistí také dopravu občanů z Běloruska do České republiky. Koordinaci na místě, vydání víz a další administrativu zabezpečí Ministerstvo zahraničních věcí. Ministerstvo zdravotnictví zaručí spolupráci jím zřízených nemocnic a uvolnění potřebných kapacit pro provedení lékařských a rehabilitačních úkonů.

Stálý zdravotně-humanitární program MEDEVAC poskytuje pomoc v zemích zasažených válkou, konflikty či přírodními katastrofami prostřednictvím přijetí zdravotně zasažených obyvatel na léčení do České republiky již od roku 1993. Od roku 2015 Ministerstvo vnitra též vysílá české lékařské týmy do zahraničí, školí zahraniční zdravotnický personál či poskytuje podporu projektům na budování tamější zdravotní infrastruktury.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátorka Jelínková: Dětské skupiny jsme zachránili

13:02 Senátorka Jelínková: Dětské skupiny jsme zachránili

Komentář na facebookovém profilu k dětským skupinám.