Ministr Hamáček: Děkuji zástupcům politických stran za konstruktivní jednání

28.07.2020 16:49

Ministr vnitra Jan Hamáček se dnes sešel ze zástupci parlamentních politických stran a představil jim možnosti, jak při zajištění bezpečnosti umožnit v podzimních volbách hlasovat i lidem v karanténě. Politické strany se k návrhům vyjádří do 4. srpna.

Ministr Hamáček: Děkuji zástupcům politických stran za konstruktivní jednání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Hamáček
reklama

Cílem jednání je za dodržení bezpečnostních opatření umožnit volit i těm osobám, které mají svým lékařem či hygienickou stanicí nařízenou tzv. individualizovanou karanténu. Těchto osob je v současnosti cca 3500, a nejde tedy např. o osoby, které mají preventivní karanténu po návratu z dovolené. „Děkuji zástupcům politických stran za konstruktivní jednání. Je vidět, že všichni chceme nalézt takové řešení, které současně zajistí bezpečné volby. Včera se poprvé sešla odborná pracovní skupina, která připravila varianty, jak situaci řešit,“ uvedl Jan Hamáček (ČSSD). Ministr vnitra představil na jednání čtyři varianty řešení, ke kterým se zástupci politických stran vyjádří do 4. srpna tohoto roku. Pokud bude politická shoda, mohlo by Ministerstvo vnitra předložit 17. srpna vládě paragrafové znění novely a do začátku září by mohl být ukončený legislativní proces.

Možné varianty hlasování do krajských a senátních voleb:

  • Hlasování v drive-in volební místnosti – hlasování v předstihu, kdy by občan v karanténě ve středu před volbami po provedení identifikace odvolil ze svého automobilu.
  • Hlasování v nově zřízeném zvláštním volebním okrsku, který by vznikl přímo např. v domově důchodců nebo nemocnici, pokud by pro celý objekt byla nařízena karanténa.
  • Proxy voting neboli hlasování prostřednictvím zástupce, kterého si občan po telefonické identifikaci s úředníkem zvolí.
  • Výjezd speciální volební komise, která s využitím adekvátních ochranných prostředků vyjede za občanem.

Uvedené možnosti, pokud na nich bude politická shoda, se budou týkat pouze občanů s individuálně nařízenou karanténou. „Ideální by bylo přijmout všechny čtyři varianty, protože se vzájemně doplňují. Chtěl bych ale, aby výsledkem byl politický konsenzus,“ doplnil Jan Hamáček.

Jan Hamáček

  • ČSSD
  • Od 12.4. 2021 pověřen řízením Ministerstva zahraničních věcí
  • 1. místopředseda vlády

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Martan (Z 2020): Vrbětice jako Sarajevo aneb Jak začíná válka

9:45 Martan (Z 2020): Vrbětice jako Sarajevo aneb Jak začíná válka

Se znalostí historie víme, že války zpravidla začínaly nějakým malým spouštěčem. Zpravidla přišla ta…