Ministr Hamáček: Letiště bude střežit 145 kamer s automatickým rozpoznáváním obličejů

05.03.2019 6:34

Ministerstvo vnitra rozšíří zabezpečení Letiště Václava Havla o 145 kamer s automatickým rozpoznáváním obličejů.

Ministr Hamáček: Letiště bude střežit 145 kamer s automatickým rozpoznáváním obličejů
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jan Hamáček po zvolení předsedou ČSSD

Sto kamer umožňujících automatickou detekci obličejů pokryje tranzitní prostor Letiště Václava Havla v Praze-Ruzyni. Vláda dnes, 4. března 2019, navíc schválila návrh Ministerstva vnitra, který umožní umístit dalších 45 kamer také do veřejného prostoru letiště.

Ministerstvo vnitra (MV) letos v testovacím provozu ověřilo funkčnost rozšíření pokrytí tranzitního, tedy neveřejného prostoru Letiště Václava Havla systémem automatické biometrické detekce obličejů. Jde o další z řady opatření, kterými MV zvyšuje bezpečnost na mezinárodních letištích.

Test ukázal, že k plnému pokrytí tranzitního prostoru stačí 100 místo původně plánovaných 145 kamer. Proto MV rozhodlo 45 těchto kamer umístit do veřejných prostor letiště na místa s vysokou koncentrací osob, především kolem informačních tabulí, kde se cestující i doprovod na delší dobu zastavují.

„Jsem rád, že se nám nakonec podaří rozšířit pokrytí systémem s automatickým rozpoznáváním obličejů kromě tranzitního i o veřejný prostor. To je dobrá zpráva pro všechny,“ uvedl k plánu MV ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že rozmístěním 145 kamer dojde k výraznému zlepšení zabezpečení obou prostor. „Původní návrh z roku 2017 s pokrytím veřejných prostor z finančních důvodů nepočítal, přitom právě v něm se volně pohybují davy lidí,“ dodal ministr vnitra.

Kamery a vstupenky

MV současně připravuje i zvýšení bezpečnostního systému na ostatních mezinárodních letištích, o kterém Jan Hamáček informoval vládu před dvěma týdny. Zadávací řízení na projekty pro letiště v Brně-Tuřanech, Karlových Varech, Pardubicích a Ostravě-Mošnově vypíše MV do konce tohoto měsíce.

Součástí projektů, díky kterým získají tato letiště stejnou úroveň zabezpečení jako Letiště Václava Havla, je mj. vybudování moderního kamerového systému s automatickou detekcí obličejů, vstup do veřejných prostor na palubní vstupenku nebo systém detekce radioaktivního záření.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bezecný (KDU-ČSL): Milion chvilek trapnosti a exhibování

17:29 Bezecný (KDU-ČSL): Milion chvilek trapnosti a exhibování

Razantně odmítám ultimáta vyslovená na demonstraci v předvečer 30. výročí 17. listopadu. Podobná ult…