Ministr Hamáček: Nevidím důvod, proč by si policista nebo hasič mimo službu nemohl finančně přilepšit

19.02.2019 15:00

Policisté i hasiči získají možnost vykonávat výdělečnou činnost mimo služební poměr.

Ministr Hamáček: Nevidím důvod, proč by si policista nebo hasič mimo službu nemohl  finančně přilepšit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček

Ministerstvo vnitra chce v maximální možné míře umožnit policistům, hasičům i dalším příslušníkům bezpečnostních sborů vydělávat si mimo služební poměr. Resort vnitra proto připravil novelu zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, která tuto problematiku řeší.

Novela, kterou dnes, 18. února 2019, schválila vláda, umožňuje, aby služební funkcionář nově ze zákona povolil příslušníkovi jinou výdělečnou činnost, která nepovede ke střetu se zájmy bezpečnostních sborů a k ohrožení jejich dobré pověsti. „Pokud policista či hasič dělá pro bezpečnost státu i občanů maximum, nevidím důvod, proč by sobě i své rodině nemohl mimo službu finančně přilepšit. To ale rozhodně neznamená, že by platy příslušníků neměly dále růst,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Materiál vnitro předložilo po projednání s policejními i hasičskými odbory a v žádném případě se nijak nedotkne tématu výsluh, jejichž zdanění ani úpravu Ministerstvo vnitra neplánuje.

Ministerstvo vnitra navíc v zákoně jasně jmenuje činnosti, u kterých nebude souhlas služebního funkcionáře potřeba. Půjde například o činnost pedagogickou, publicistickou nebo uměleckou, tlumočnické a znalecké služby pro soud či správní úřad nebo o práci při rodičovské dovolené.

Rozhodnutí Ústavního soudu

Návrh reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu z konce loňského roku, kdy soud zrušil část zákona, která jinou výdělečnou činnost, s výjimkou případů stanovených interními akty řediteli bezpečnostních sborů, zakazovala.

Protože současná část zákona přestane platit koncem června tohoto roku, přijala návrh vláda s požadavkem, aby ho Sněmovna schválila už v prvním čtení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nacher (ANO): Tento pozměňovací návrh se týká určitých pojistek

18:33 Nacher (ANO): Tento pozměňovací návrh se týká určitých pojistek

Projev na 40. schůzi Parlamentu České republiky 21. ledna 2020 k vládnímu návrhu zákona, kterým se …