Ministr Havlíček: Antigenní testy už nyní používá řada podniků a firem

25.12.2020 7:37

Antigenní testy jsou rychlé a spolehlivé, výsledek je k dispozici maximálně do 30 minut.

Ministr Havlíček: Antigenní testy už nyní používá řada podniků a firem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček
reklama

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví připravilo leták určený zejména pro zaměstnavatele k antigennímu testování. Antigenní testy by se měly primárně používat u osob s příznaky covid-19. Testy jsou určeny pro profesionální užití. Provádět je musí vyškolený zdravotnický personál, který má povinnost zápisu údajů a výsledků provedených testů do zdravotnických informačních systémů.

„Oproti PCR testům jsou antigenní testy výrazně rychlejší a levnější. Výsledek je k dispozici asi za čtvrt hodiny, maximálně do 30 minut. Antigenní test pátrá po bílkovině z povrchu koronaviru, zatímco PCR test hledá genetickou informaci, odběr vzorků je nicméně stejný. Spolehlivost antigenního testu ovlivňuje například koncentrace viru či doba od začátku nemoci,“ říká ministr zdravotnictví Jan Blatný.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

„Antigenní testy už nyní používá řada podniků, mnohé průmyslové firmy proto, aby mohly fungovat i v době pandemie, mají systém boje s koronavirem velmi dobře nastavený a mohou být inspirací i pro ostatní,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodává: „Příklady dobré praxe z průmyslu bychom chtěli postupně zveřejňovat tak, aby bylo zřejmé, že průmysl jede dál, i když situace není příznivá.“

Kompletní seznam testů registrovaných CEIVD v Evropě je k dispozici ZDE. Vždy je třeba používat antigenní testy (POC Ag) s certifikací CE IVD a s citlivostí > 90% a specificitou > 97%. Informace pro firmy a OSVČ poskytuje celostátní informační linka 1212, která by od 2. poloviny ledna příštího roku měla nabídku služeb ještě rozšířit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Pandemie ukázala, že ČR není na digitální budoucnost ještě zcela připravena

22:31 Fiala (ODS): Pandemie ukázala, že ČR není na digitální budoucnost ještě zcela připravena

Komentář na facebookovém profilu k Světovému dni telekomunikací a informační společnosti